Menstruație?

Contraceptie de urgenta

Postata de Utilizator11699005867 cu 6 luni in urma.

Bună ziua, mi a venit ciclul pe 19 oct și s a terminat pe 23,apoi mi a venit iar pe 1 noiembrie desi trebuia sa mi vina undeva pe 15 noiembrie
În acea săptămâna în care nu am avut , am avut contact sexual de 3 ori în zile diferite(am 19 ani)
iar la primul contact sexual am folosit apoi pastila de a doua zi ,e ceva neregula?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

In cazul in care ciclurile menstruale sunt neregulate, este posibil ca saptamana in care nu ai avut menstruatie sa fi fost una in care a avut loc ovulatia. Este important sa intelegi ca pastila de a doua zi nu este o metoda contraceptiva eficienta pe termen lung, ci doar o solutie de urgenta in cazul in care metodele contraceptive regulate au esuat sau nu au fost folosite. Pentru a evita o sarcina nedorita, este recomandat sa folosesti intotdeauna o metoda contraceptiva regulata si eficienta, cum ar fi prezervativul sau pilula contraceptiva, si sa consulti un medic pentru sfaturi si informatii suplimentare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091

Utilizator11699005867

acum 6 luni

uneori sunt neregulate, nu eram în perioada ovulației în acea săptămâna
pastila am luat o deoarece prezervativul se rupsese