Credeți ca ar trebuii sa apelez la contracepție de urgență?

Contraceptie de urgenta

Postata de Ramona cu 2 luni in urma.

Bună ziua! Aș avea nevoie de un sfat.
Am ovare polichistice iar medicul mi-a recomandat tratament cu logest. Acum folosesc logest si pentru protecție nu doar pentru reglarea ciclului. Medicul meu nu mai este disponibila momentan și de aceea apelez la dumneavoastră. Am uitat sa iau o pastilă din ziua 15 , pe care am luat-o abea a doua zi împreună cu cea din ziua 16, mai apoi le-am luat normal, la aceeași ora. În aceste 2 zile nu am avut contact sexual, iar in ultimele 6 zile ne-am protejat. Astăzi am avut contact sexual neprotejat, nu au trecut 7 zile de când am uitat sa iau pastila, ci doar 6, o singură pastila uitată, credeți că ar trebuii sa apelez la contracepție de urgență? Mai am 3 pastile si termin blisterul . Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Din informatiile pe care le-ati oferit, nu pare sa fie nevoie de anticonceptionale de urgenta, ac***a in vedere ca ati luat pastila uitata a doua zi, nu ati avut contact sexual in zilele de risc si v-ati protejat in ultimele 6 zile.

Totusi, va recomandam sa fiti atenta pentru a nu mai omite nicio pastila pentru a preveni situatii de acest gen. Daca aveti preocupari, puteti eventual apela la o farmacie pentru a solicita un sfat suplimentar.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/primul-ajutor-in-caz-de-atac-de-cord-sau-infarct-miocardic_9262
sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/accidentul-vascular-cerebral-avc_314