Care sunt sansele sa am probleme de sanatate grave in viitor daca am luat doua pastile de Escapell?

Contraceptie de urgenta

Postata de Utilizator11715751762 cu o luna in urma.

Am luat doua pastile Escapelle la diferenta de o saptamana (din necesitate) si ma tem sa nu am in viitor probleme cu sanatatea, fertilitatea...

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Escapelle este cunoscuta a fi o pastila pentru contraceptie de urgenta, cunoscuta si ca “pastila de a doua zi”. Luata in mod corect, Escapelle poate reduce semnificativ riscul de sarcina nedorita, dar ca orice medicament, poate avea efecte adverse. Pastila de a doua zi nu ar trebui utilizata ca metoda regulata de contraceptie din cauza dozelor mari de hormoni pe care le contine, care pot cauza efecte secundare nedorite.

De regula, luarea a doua pastile Escapelle intr-un interval de o saptamana nu ar trebui sa cauzeze probleme majore de sanatate sau de fertilitate. Cu toate acestea, pot aparea unele efecte secundare, precum greturile, oboseala, durerile de sani sau perturbari ale ciclului menstrual. Daca aceste simptome persista sau daca sunt foarte deranjante, este recomandat sa consulti un medic.

In mod exceptional, cu recomandarea doctorului, se pot lua mai multe pastile intr-un ciclu menstrual, dar nu este recomandat sa fie utilizata ca o metoda de contraceptie obisnuita. Un efect secundar potential pe termen lung al folosirii frecvente a pastilelor contraceptive de urgenta este perturbarea ciclului menstrual, care ar putea dura cateva luni. Dar, de regula, acesta se va regla de la sine.

Orice produs medical are avantaje si dezavantaje, riscuri si beneficii. Prin urmare, este esentiala o analiza atenta inainte de a lua o decizie. Nu uitati - contraceptia este o decizie personala si ar trebui sa fie facuta cu toate informatiile necesare disponibile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-de-contraceptie-moderne-inelul-contraceptiv-vaginal_6048