Cât întârzie menstruația după pilula de a doua zi?

Contraceptie de urgenta

Postata de alexandra0106 cu 6 ani in urma.

Bună ziua! Ultima menstruație am avut-o de pe 29 iunie până pe 2 iulie. Am luat Escapelle pe data de 6 iulie, și după 6 zile, pe 12 iulie am observat o sângerare pe care o anticipasem, pentru că citisem prospectul. Nelămuririle mele sunt dacă această sângerare este menstruația decalată, și durata de timp care trebuie să treacă până la următoarea menstruație. Momentan, nu sunt sigură dacă îmi întârzie menstruația. De regulă, ciclul meu durează 4 zile, și intervalul dintre două cicluri menstruale este de 25-26 de zile.
După calculele mele, menstruația ar trebui să îmi vină în jur de 5-7 august.
Am avut contact sexual protejat după ce am luat pilula, am folosit prezervativul corect, și acesta nu s-a rupt, însă sunt îngrijorată. Nu prezint manifestări care m-ar putea duce cu gândul la a fi însărcinată, dar aș aprecia dacă m-ați ajuta cu un răspuns, sau cu o părere. Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091