Buna seara ma confrunt cu o problema?

Contraceptie de urgenta

Postata de Utilizator11707695136 cu 2 luni in urma.

Am avut un act sexual neprotejat iar el a ejaculat in
Mine dupa 3-4 ore am luat esscapele a 2 a zi iar sa intamplat acceiasi chesti iar am luat ella one
Dupa 2-3 zile am avut grețuri stari de oboseala si dueri de cap , iar de dimineata am avut niste sangerari , am facut 2 teste de sarcina dupa catevq zile ambele sunt negative..oare este normaal sa am asa sangerari?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Aceeasi pastila contraceptiva de urgenta nu se poate utiliza de doua ori in decursul unui ciclu menstrual. Sangrarile pe care le-ati mentionat ar putea fi o reactie normala a corpului dupa folosirea metodei contraceptive de urgenta, cunoscuta si ca "pastila de a doua zi".

Simptomele pe care le-ati mentionat pot fi, de asemenea, efecte secundare ale pastilelor de urgenta. Totusi, trebuie sa stiti ca aceasta metoda nu ar trebui folosita ca o metoda regulata de contraceptie. Nu va puteti proteja complet de o sarcina nedorita doar prin a lua mai multe pastile dupa acelasi incident, ci ar trebui sa folositi o metoda de contraceptie constanta.

Este recomandat sa va faceti un test de sarcina dupa fiecare ciclu menstrual ratat. Daca sangerarea continua, sa fie mai abundenta sau daca apare o durere severa in abdomen, va sfatuim sa consultati un medic.

Testele de sarcina au o rata mare de acuratete, dar doar daca sunt facute corect si la timpul potrivit. Deoarece teste se bazeaza pe detectarea nivelului de hormon HCG, care se elibereaza dupa fertilizare. Acest hormon nu este imediat detectabil, asa ca rezultatul testelor de sarcina poate fi fals negativ daca este folosit prea devreme.

Prin urmare, va sugeram sa efectuati un test de sarcina la cel mult 1 saptamana dupa ce va vine menstruatia, iar rezultatul poate fi considerat fiabil dupa 3 saptamani.

Alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091

Utilizator11707695136

acum 2 luni

Sangerariea vasila sa oprit nu mai am sangerari sau ceva, si testele de sarcina efectuate au fost dupa
O saptamana.. oare ciclul menstrual se va deregla putin acum? Ar trebui sa mi vina acum pe data de 20.02