Am luat escapelle 1,5mg , este posibil sa fiu insarcinata?

Contraceptie de urgenta Intrerupere de sarcina

Postata de MembruMobileApp1488274152 cu 7 ani in urma.

Buna ziua , am avut un contact sexual cu prietenul meu pe data de 22 , sa rupt prezervativul si am decis de comun acord sa iau pastila de a a2-a zi , am luat escapelle 1,5mg , trebuia sa imi vina cicl-ul pe data de 25 , azi suntem in 28 si nu mi-a venit nimic , nu am avut nici o sangerare maronie , am vazut pe forum ca majoritatea au aceasta sangerare dupa 4-5 zile , este posibil sa fiu insarcinata (am ciclul regulat)? cand ar trebui sa imi vina ciclul? cand as putea sa fac un test de sarcina ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Escapelle este o pastila de urgenta si este eficienta in 95% din cazuri daca este luata in primele 24 de ore dupa contactul sexual neprotejat. Daca ciclul tau este regulat si nu a aparut o sangerare sau menstruatia in timpul asteptat, exista o sansa mica sa fi insarcinata.
Dupa luarea pastilei de a doua zi, ciclul menstrual poate fi influentat, putand veni mai devreme sau mai tarziu. Nu exista o regula precisa pentru toate femeile, deoarece fiecare organism reactioneaza diferit. Sangerarea maronie nu apare la toate femeile, este doar unul dintre simptomele posibile.

Testul de sarcina il poti face la o saptamana - 10 zile dupa contactul sexual neprotejat, pentru un rezultat mai precis. Daca rezultatul este negativ, dar menstruatia tot nu apare, iti recomand sa mergi la un medic.

In cazul in care esti preocupata si vrei sa te asiguri, poti sa faci un test de sarcina mai devreme - cel mai devreme la 14 zile de la contactul sexual neprotejat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-coagulare/afla-care-sunt-cauzele-si-simptomele-trombofiliei_15108
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091