Va rog sa ma ajutati!

Constipatie

Postata de Sim13 cu 12 ani in urma.

De apx. 5 zile, in loc de un scaun normal, am diaree, o data maxim de 2 ori pe zi. Nu am dureri, ci doar un usor discomfort abdominal daca apas pe intestine. Nu am luat medicamente pt. ca ma aflu in Turcia de o luna si nu stiu cum sa ma adresez medicului in astfel de probleme chiar daca cunosc limba engleza. Va rog sa ma ajutati! Multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

diareea este definita ca frecventa de >3 scaune pe zi. ( un scaun/zi inseamna un tranzit normal). daca nu sunt alte modificari in aspect sau consistenta(sange, mucus, apos) e posibil sa fie vorba de un sindrom de intestin iritabil . Ar trebui evitat consumul exagerat de legume verzi , fructe crude, mancarurile grase, alimentele foarte condimentate, cafeaua si alcoolul. beti lichide, inclusiv apa, apa minerala, apa plata, supe, sucuri zilnic (diareea determina absorbtia redusa a principiilor alimentare). Nu este exlclu sa va adresati medicului gastroenterolog pentru investigatii paraclinice. diareea apare in afectiuni precum:infectia cu Giardia lamblia, in infectiile severe bacteriene, virale sau parazitare , boala Crohn, rectocolita ulcerativa, in abuzul de laxative sau abuzul de alcool.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

adriana

acum 12 ani

cred ca ar trebui sa iei niste ceai de menta sau pastile ercefuryl.GOOD LUCK!!!!!!