urme de soda caustica ingerata - diaree ?

Constipatie

Postata de gabi_nastase cu 10 ani in urma.

Acum 2 saptamani matusa mea de 66 ani si-a spalat vasele, dezinfectat zice ea, cu o solutie de soda caustica. Nu stiu cat de bine a indepartat urmele de soda caustica prin clatire, cu siguranta au ramas urme de soda pe vase. In aceste vase isi gateste mancarea si e mandrqa ca foloseste vase curate dezinfectate.
Acum are diaree de o saptamana si nu isi mai revine.

Intrebare:
Este posibil ca aceste urme de soda caustica sa fie cauza diareei cronice ?
si ce tratament poate urma ?

multumesc foarte mult,
Gabriel G.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pentru diaree, este indicat sa -si administreze loperamid.
Este indicat sa consulte un internist ( sau infectionist) pentru evaluare si tratament specific ( atentie la deshistratare).