Umflatura sub coaste dreapta stanga?

Constipatie

Postata de Horia cu 2 luni in urma.

Simt umflături sub coaste nedureroase sunt constipat

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Posibilitatile sunt numeroase. Pot fi de la simple depozite de grasime, la formatiuni osoase normale sau chiar tumori. Totusi, daca afirmati ca sunteti constipat, umflaturile respective posibil sa fie cauzate de constipatie sunt pe partea dreapta, de aceea poate fi vorba despre o problema la nivelul intestinului gros.

Este recomandat sa mergeti la medic pentru evaluare. Acesta va fi in masura sa evalueze umflaturile si sa faca investigatii suplimentare daca este necesar. Acestea pot include tomografii, radiografii sau ecografii, la fel si analize de sange care sa ajute la identificarea cauzei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/constipatia-poate-indica-o-afectiune-gravai_16652
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/constipatia-la-adulti_574
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/durerile-abdominale-si-constipatia-care-sunt-cauzele-si-cand-este-indica_17904

Horia

acum o luna

Da mulțumesc pentru răspuns aceste umflături atât pe coasta stânga și pe dreapta apar și dispar sunt nedureroase dar sunt speriat de tumori