Tulburari de tranzit?

Constipatie

Postata de lylarian cu 12 ani in urma.

Cat de des este normal sa ai scaune pe zi?

Raspunsuri (5)

linux4ever

acum 12 ani

De regula, trebuie sa existe un scaun la 24-48 de ore. Nu este normal sa ai scaune multiple pe zi pentru un timp indelungat (zile sau saptamani la randul). Exista riscul de dezhidratare si in caz ca aceasta se produce, trebuie apelat la medic, cu siguranta. Daca e caz de constipatie, as recomanda o dieta bazata pe legume si fructe si consumul marit de lichide - apa (nu sucuri).

lylarian

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns!de obicei ies la cca doua trek ore dupa ce mananc,minim3 ori pe zi,dar totusi ies fara dureri,foarte rar am crampe puternice,de obicei de cand am inceput sa mananc carne mai des...daca muncesc ma pot abtine sa ies chair is o zi,dar simt discomfort..e nine sa am tin???

linux4ever

acum 12 ani

Nu e bine sa amani scaunul. Poate cauza imbolnavirea sistemului digestiv si poti sa ai probleme de colon la un moment dat. Nu cred ca e normal tot la 3 ore, dar poate fi o tulburare a digestiei pe durata scurta de timp. Daca ai problema asta de cateva zile la rand, eu zic sa mergi la un consult. Daca e peste o saptamana, eu zic sa nu amani. Nu e normal. Frecventa scaunului depinde cel mai mult de volumul pe care il mananci si de ce mananci. Nu e normal sa ai constipatie alternanta cu diaree, nici constipatie frecventa, dar nici diaree frecventa.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Tranzitul intestinal normal difera de la o persoana la alta, si se incadreaza in limite largi – de la de 2 ori pe zi la o data la 2-3 zile. Constipatia este definita ca scaderea frecventei scaunului la un numar de 2 ori pe saptamana sau mai putin. Diareea este definita prin cel putin 3-4 scaune pe zi.

lylarian

acum 12 ani

Va Multumesc frumos pentru raspunsuri...o sa merg in jurul Pastilor la un consult,moment an un s in tara,oricum eu am problema asta de multi ani...nu am stiut ca e o problema.puteti sa mi ziceti ce fel de doctor trebuie sa consult?cum se cheama?Multumesc anticipat!