tranzit intestinal

Constipatie

Postata de Adriana351 cu 14 ani in urma.

Buna ziua! Am 56 ani si inca din tinerete am suferit de colita de fermentatie.Acum cateva zile am facut abuz alimentar si am dureri in partea inf. a abdomenului,stanga, dreapta,si in partea dr.a abdomenului.
Precizez ca sunt operata de histerctomie totala de 6 ani.
Am fost la medic si mi-a spus ca am probleme cu colonul.(Cred ca am colon iritabil) si mi-a dat Ibutin, triferment si cand e nevoie Metroclopramid.
Am luat de ieri Ibutin si Triferment ,si am observat ca dupa 3-4 ore am diaree.Da careva acest efect secundar?
TRebuie sa va mai spun ca eu am de.f.f. mult timp scaune moi,(2-3/zi) la emotii, stress, fructe crude si dupa consumul de lapte,iaurt chiar.
CE ma sfatuiti? Poate fi vorba de intoleranta la lactoza si atunci poate Ibutinul nu e bun?
Ce imi recomandati?
Va multumesc.
Olimpia.

Raspunsuri (7)

maria_ioana

acum 14 ani

da din cate stiu eu si nu sunt medic cele doua combinatii dau diaree, mai ales ca vine pe fundalul unei afectiuni de care dvs. mentionati. Intoleranta la lactoza asa se manifesta ....
Simptomele obisnuite sunt greata, crampele, balonarea si diareea, care incep la aproximativ 30 de minute sau 2 ore dupa ingerarea alimentelor sau lichidelor care contin lactoza. Multi oameni, care nu au fost diagnosticati ca fiind intoleranti la lactoza sau ac***a o deficienta de lactaza, au observat ca laptele sau alte produse lactate cauzeaza probleme, care nu apar la ingerarea altor alimente. Severitatea simptomelor variaza in functie de cantitatea de lactoza pe care o tolereaza fiecare individ.
mai multe aici //sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/intoleranta-la-lactoza_539#Simptome

fariti-va de ce va face rau si incercati mai ales sa nu mai consumati lactate.. mancati alimente fierte mai ales cartofi sau ceva in genul asta si luati doar triferment sau doar metoclopramid ...

mirela

acum 14 ani

da ibutinul este foarte bun in colitele de fermentatie

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Ibutin este un medicament ce regleaza tranzitul intestinal. Nu determina diaree.
In acest moment respectati regimul alimentar:
alimente permise:-orez, porumb, gris
-carne sp***a de pui, vita, peste
-ou fiert
-branzeturi uscate
-ulei crud, unt
-paine prajita
alimente interzise:-cereale, paine proaspata
-lactate
-carne grasa, afumaturi, rantasuri, mezeluri
-legume verzi crude sau gatite
-fructe crude sau preparate termic
-ALCOOL, CAFEA
-INTERZIS FUMATUL
Daca scaunele diareeice persista consultati medicul.

dan

acum 13 ani

ai putea incerca cu Biotics, care ajuta si in problemele legate de diaree si in ameliorarea simptomelor colonului iritabil

mircea

acum 13 ani

Pai probioticele sunt recunoscute pentru efectele benefice pe care le au asupra organismului, reglarea tranzitului intestinal, alternanta diareei cu constipatia si nu numai. Deci cred ca ti-ar putea folosii Biotics.

Marian

acum 8 ani

Am auzit ca merele si laptele nu e bun pt colita am si eu aceleasi probleme

Utilizator11584634531

acum 4 ani

Daca se gaseste un specialist sa-mi explice si mie. Am aceleasi manifestari. M-am dicumentat pe unde am putut. Desi nu am studii de soecialitate, am inteles ca noi care nu mai avem colecistul( pompa) suntem predispusi la distrugerea florei intestinale datirita faptului ca acei acizi care sunt produsi de ficat si depozitati in colecist, nemaiac***a functia de depozitate si de eliberare in momentul in care mancarea ajunge in duoden , ficatul elibereaza in continuu acei acizi si in momentul in care nu gasesc alimentele in tractul digestiv , corodeaza mucoasa( flora). Am inteles ca subiecti de colecistectimie trebuie sa manance mult mai des , si pe cat posibil sa evite grasimile. Alimentele risca sa nu gaseasca acizii biliari si atunci grasimile vor trece in intestin ne procesate si vor da scaunului consistenza moale si lipicioasa. Din pacate -chiar daca medicii spun ca se traieste fara colecist, e un adevar pe jumatate. Se traieste dar nu se traieste bine.