SCI

Constipatie Hemodializa

Postata de AndreeaElena cu 14 ani in urma.

Buna ziua.Ma numesc Oica Elena Andreea si am 21 ani.De un an sufar de SCi.Simptomele mele sunt foarte suparatoare mai ales borborismele.Am aflat ca pot folosi probiotice.Intrebarea mea este:ce produse imi recomandati?Mi s-a spus ca,colonul iritabil a aparut pe baza de stres si alimentatie necesara.Si o alta intrebare ar fi :daca este necesara o dezintoxificare a colonului (am auzit de un produs Colon Help-supliment natural pentru dezintoxificare).Va multumesc

Raspunsuri (49)

mirela

acum 14 ani

lepicol este pt colon iritabil

Andreea O.

acum 14 ani

Ms pentru informatie Mirela.Am citit despre lepicol...si din cate am observat este un fel de laxativ.Problema e ca eu nu sunt constipata(foarte rar)..am cel putin 1 scaun /zi,asa ca nu cred ca am nevoie de laxative.Problemele mele sunt borborismele(sunetele alea care ma dispera),balonarile si gazele.Am citit despre Jarro-Dophilus +FOS.Ce crezi?

calin dan

acum 14 ani

incearca cu produse naturiste!!!polen de albine amestecat cu miere de albine in proportzie de 3/1 face sa elimini gazele mai repede!!!am luat shii ceai lipton in piramide shi mi-a facut f bine!!daca nbeam seara pina dimineatza scapam de toate gazele.eu sunt dependentde hemodializa shi dupa 4 ore de tratament aveam dureri de stomac shi senzatzia de balonare!!!cu ceai shi polen am scapat shi acum imi simt colonul curat!!succes dan galati

Andreea O.

acum 14 ani

Ms Dan.O sa incerc si asa

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

1. Daca predomina durerea sau balonarea:
alimente permise: -carne pui sau vita, peste fiarta sau gratar
-branza sp***a
-ou fiert
-legume verzi preparate termic, fara coaja sau seminte, evitandu-se fasolea, varza, mazarea
-fructe verzi bine coapte sau preparate termic, decojite, fara seminte
-dulciuri neconcentrate: placinte, budinci, biscuit, piscoturi,prajituri de casa
-bauturi neacidulate
alimente interzise:-carne grasa de gaina, vita, porc, vanat, peste, mezeluri, carnati
-branzeturi grase, cascaval, branza mucegai
-ou prajit
-legume verzi crude
-fructe verzi ,crude, cu coaja sau seminte
-dulciuri concentrate: ciocolata, inghetata, prajituri comert
-bauturi acidulate
2. Puteti folosi biotics, spasmomen.

Andreea O.

acum 14 ani

VA multumesc pentru raspuns.Nu am dureri.Simptomele mele cele mai frecvente sunt:brborismele si balonarile.Alimentatia mi-am schimbat-o.Am ncercat si cu spasmomen,debridat,normix,digest-duo,omex,duspatalin etc,la recomandarile medicilor,nsa nu au dat rezulate.O sa incerc si biotics.Intrebarea mea este:credeti ca este necesara o dezintoxificare a colonului?

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Puteti incerca, insa nu trebuie sa exagerati cu aceasta curatare a colonului, deoarece distrugeti flora saprofita.

luma

acum 13 ani

Dr. doctor cat timp se ia Biotics?

Adrienne

acum 14 ani

Pentru acelasi diagnostic am folosit atat Jarro-Dophilus + Fos,cat si Colon Cleanse [ pt. curatarea colonului] si au avut rezultate bune ambele. Nu stiu de alt curatator de colon, dar despre acesta ,pe care l-am folosit, pot spune ca s-au intamplat toate fenomenele descrise in prezentare. Deasemeni f. bun este Sucul organic de Aloe Vera. Tot ce am luat naturist,a fost la recomandarea medicului gastroenterolog si in urma colonoscopiei si gastroscopiei. Multa sanatate !

Sheila

acum 14 ani

Am avut si eu aceasta probleme, la inceput am folosit dolce sollievo (produs natural), iar apoi dupa ce am merg la medic mi-a dat debridat cu jumatate de ora inainte de masa si triferment dupa, de 3 ori pe zi.
Acum ma simt bine, mai am uneori probleme cu balonarea

acum 14 ani

nus ce sa mai fac am gaze putenice si urat mirositoare de vreo luna.nus ce am iau pastile prescrise de doctora de familie si nu si fac nici un efect.

AndreeaElena

acum 14 ani

Sfatul meu e sa te duci la un doctor gastroenerolog.daca nu ajungi pe acolo incearca Gasex Indicatii:

Tulburari digestive insotite de flatulenta si meteorism; stari de greata sau arsuri stomacale; sprijinirea terapiilor bolilor ulceroase; pregatirea tubului digestiv pentru examenul radiologic.Este un produs natural,asa ca nu are efecte secundare,Sau poti incerca:Gastritix,recomandat in:aerofagie,meteorism abdominal,flatulenta,colon iritabil.Eu,sufar de colon iritabil de 1 an si am facut analize,am luat fel si fel de medicamente faa rezultat .Simptomele kmele sunt:gaze,balonari si borborisme,printre cele mai frecvente.De 1saptamana iau Jarro-Dophilus + Fos...
(probiotice+prebiotice)Sunt incantata.Deja se observa rezultatele.Nu mai sunt balonata iar borborismele sunt mult mai rare si de intensitate mai scazuta.Am speranta ca o sa se rezolve problema asta.Incearca 1 din produsele astea nu cred ca ai nimic de pierdut.Bafta si multa sanatate.Andreea

Marinica

acum 14 ani

Foloseste cu incredere Colon Help. Este eficient chiar din primele zile. in situatia ta trebuie sa faci cura completa de trei luni. Consultatia medicala este absolut necesara ( colonoscopia). Urmeaza si sfatul medicului in caz de necesitate.
Multa sanatate iti doresc

gavroche

acum 14 ani

Sabsimplex si carbune medicinal au mers de minune pentru mine.

alexandru

acum 13 ani

andreea.scuza-ma dar numele tau de familie imi este foarte cunoscut.stiu ca este rar.esti din dambovita?te rog raspunde-mi pe adresa de mail [email protected] multumesc

AndreeaElena

acum 13 ani

....hmmm..pana sa-ti rasp pe mail..Cine esti?da, sunt din Dambovita.ai sfaturi utile pt mine?:)

alexandru

acum 13 ani

imi pare rau dar nu am sfaturi legate de problema ta.poate nu esti tu persoana pe care o caut. sunt alex.originar din targoviste dar sunt plecat din tara de ceva timp.daca esti la facultate la Timisoara,si pe iubitul/sotul tau il cheama Robert esti fata pe care o caut de ceva timp.daca nu, imi cer scuze de deranj. :)

AndreeaElena

acum 13 ani

.................eu sunt...............

ali

acum 13 ani

....nu-mi vine sa cred..nu se poate..cat am cautat...peste tot...INCREDIBIL.. cum te alintam? ca sa fiu sigur ca e vorba despre tine..

AndreeaElena

acum 13 ani

Mitza...Mitzi mea...mda..lumea e mica ce ca zic!sunt uimita

Pag 1 din 3