scaun cu sange

Constipatie

Postata de Alinutzu cu 13 ani in urma.

Buna, ma numesc Alin si am 22 ani.
In urma cu vreo 3 saptamani am inceput sa am scaun cu mucus galben. Scaunul era relativ moale. Am inceput sa merg la WC tot mai des, uneori era doar mucus. Mi-am facut analize de sange si coproparazitologic. Analizele au fost bune insa am urmat un tratament de 10 zile cu Maalox. De asemenea am tinut si regim.
Dupa terminarea tratamentului, scaunul a inceput sa fie insotit de pete de sange (deobicei ramaneau pete de sange pe hartie, WC sau ultima bucata de scaun). La inceput am crezut ca e din cauza schimbarii consistentei scaunului, deoarece nu de fiecare data cand aveam scaun era si sange.
In urma cu, cateva zile am inceput iarasi sa am scaun cu sange, de aceasta data destul de mult sange. Mi-am facut analize (din nou...au iesit foarte bune). Hemoroizi nu sunt, insa am fost indemnat la o colonoscopie daca scaunul cu sange persista.
Care ar putea fi cauzele? Multumesc anticipat.

Raspunsuri (17)

Iuli

acum 13 ani

Toate aceste manifestari nu erau insotite de dureri abdominale? De nimic altceva? Doar problemele cu scaunul?

Alinutzu

acum 13 ani

am uitat sa precizez ca la inceput aveam dureri abdominale si uneori senzatie de balonare

Alinutzu

acum 13 ani

pentru durerile abdominale si balonari am luat No-spa cateva zile

Iuli

acum 13 ani

Fa un examen gastro complet, un bariu, tot. Si cat de repede posibil.

Lia

acum 13 ani

Urgent colonoscolpie,nu mai amana: nu doare, iti face o injectie cu rol de anestezie. Persista sau nu , sangerarea, trebuie facuta colonoscopia, intrucat cauza ramane acolo, chiar daca nu apare sange: aproximativ aceleasi simtome le-am avut si eu, am facut colonoscopia abia cand am avut scaun cu sange, care pana la data programata pt.acea analiza, nu a mai fost cu sange, fapt nesemnificativ: la aceasta analiza, mi-a prelevat proba pt.biopsie.

Finalul: sunt operata de CANCER LA COLON, METASTAZA GRAD 4.

Mentiune: durerea mea de burta o aveam cam de vreun an, ma tratau de anexita, enterocolita, colita. Deci nu AMANA!!!!!!
SANATATE !

mihai

acum 11 ani

felicitari
metastaza grad 4 luptati f bine
multa sanatate

Lia

acum 13 ani

Am uitat sa-ti spun varsta mea : 38 ani.
Pentru dureri , stiu si eu ce sa iei, dar raul se mareste , desi nu ai dureri.

NU AMANA COLONOSCOPIA - Repet.

Alinutzu

acum 13 ani

Mi-am facut programare pentru colonoscopie.
Se poate sa fi creat intoleranta la lactoza? Am impresia ca am scaun cu sange dupa o zi de la consumul produselor lactate. Am citit ca din cauza intolerantei la lactoza (in cazul in care consumi lactate) poate aparea sindromul intestinului iritat. Se poate ca intestinul sa fie atat de iritat incat sa sangereze?

Alinutzu

acum 13 ani

Cam acelasi simptome le-am avut. Diaree severa (15-20 scaune pe zi) pentru cateva saptamani (aprox 2) si mici sangerari. Inainte de aparitia acestor simptome am urmat un tratament cu Augmentin. Am fost la doctor dar nu am facut colonoscopie pt ca mi-a fost frica :D. Tu ce noutati mai ai? Ai facut colonoscopie? Cum a fost?

Ionut

acum 3 luni

Cum pot lua legatura cu tine?

Alinutzu

acum 13 ani

Buna, am revenit cu informatii noi.
Am facut colonoscopie si doctorul mi`a spus ca intestinul imi e iritat pe primii 20cm. Mi-a prescris ceva medicamente si regim.
Colonoscopia nu a fost dureroasa...cu exceptia ultimelor 5 minute...cand tubul era introdus undeva la 40cm si pompa aer in mine. De durut...colonoscopia nu doare ci e o senzatie de "explodare" cand popeaza aer. Pentru mine...cea mai grea parte a fost "pregatirea" ...trebuie sa bei o substanta cu un gust oribil si sa nu mananci nimic 24 ore

madalina

acum 13 ani

cat a costat colonoscopia?

lucica

acum 13 ani

Mai bine sa nu te gandesti la costuri de colonoscopie, ideal e sa nu ajungi acolo, sa ai grija ce mananci, sa nu te stresezi prea tare si sa consumi brocoli pentru ca contine sulforaphan, sa bei corasla de la vaca imediat dupa ce naste pentru ca contine imunoglobuline care repara multe in corp, sau daca nu suporti gusturile incearca sa cauti capsule sau tablete care contin extracte din produsele astea. Stiu oameni care s-au tratat de helicobacter pylori, de cancer de colon, si de tot felu de probleme cu aparatul digestiv si excretor cu sulforaphane colostrum si mastic gum.

babydoll

acum 11 ani

am niste dureri in zona anusului...mi-a aparut kiar si o galma...cu un an in urma am fost la un control si mi-au spus k am hemoroizi si am urmat un tratament...akm am iar probleme..nush ce sa ma mai fac....o sapt am diaree si apoi urmeaza constipatia urmata cu dureri si sangerari...Ce sa ma mai fac???

steli

acum 11 ani

ai facut sex in fund?

nicolae

acum 10 ani

buna de putin timp ma cam doare in cosu pieptului si durerea coboara in partea dreapta jos dar nu ma doare sa zic tare da e o durere pe care o simt acuma am inceput sa am scaun cu sange as dori un reaspuns multumesc

Lore

acum un an

Buna, Alin, cum esti dupa atata timp?