Prea multe gaze

Constipatie

Postata de Dany25 cu 11 ani in urma.

Buna sunt un elev de 16 ani si am mult prea multe gaze si diaree dimineata, am sindormul de colon iritabil verificat de medic, dar nu prea a explicat bine ce trebuie sa fac, mi-a dat medicamente pentru aceasta boala dar cu gazele nu prea s-a rezolvat.Fac gaze de la orice si dimineata cand ma duc la scoala tocmai atunci fac mutle gaze si miroase insuportabil.Problema cea mai mare e ca nu pot sa ma tin si m-am scapat de nenumarate ori si a devenit un chin sa merg la scoala.Intodeanua stau in stres si stiu ca nu e bine pentru boala care o am....ce pot sa fac? A devenit ceva chinuitor sa ies in lume sau la scoala.

Raspunsuri (8)

Dany25

acum 11 ani

Id: prisecariu_d

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Important in tratamentul sindromului de intestin iritabil este regimul dietetic; trebuie evitate in primul rand alimentele care provoaca starea de balonare si tulburarile de tranzit.

Dany25

acum 11 ani

Scuzato ca dau reply dar pe mine ma deranjeaza foarte tare ca nu pot sa ma tin.Cum pot sa dezvolt muschii anusului?

ciobanu costin

acum 11 ani

cu ceasi problema ma comfrunt si eu de aproape patru ani,singura diferenta la mine este ca in aceasta perioada am slabit zece kg desi am pofta de mancare

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Scaderea in greutate involuntara asociata cu modificari de tranzit intestinal trebuie investigata prin efectuarea colonoscopiei. Este recomandat sa va adresati unui medic gastroenterolog.

Dr Oz

acum 10 ani

fa de urgenta o DEPARAZITARE mai baiatule ! fa niste analize , lasa 4 probe coprocultura si vezi ca sigur ai " viermi " sau mai nasol Giardia ..... exista tratamente , ai sa vezi ca dupa ce scapi de " ei" te vei simti mult mai bine .
Sanatate !

Alin

acum 10 ani

În ce constă această deparazitare?

Ildiko

acum 10 ani

Buna seara, am 32 de ani si de 4 ani medicii nu pot sa imi dea un diagnostic si un tratament care sa ma ajute. De 2 ori am facut colonoscopie, rectoscopie, analize de sange, de urina, de scaun, etc., aici in tara si in Germania si DE FIECARE DATA AU IESIT TOATE ANALIZELE BUNE. Am fost de cel putin 3 ori internata pentru analize si perfuzii fiindca slabisem mult si ameteam. De 4 ani am scaune diareice alternate cu constipatie cu sange rosu in scaun cantitate mica si mucus alb uneori puroi, uneori scaune in forma de creion, bolboroseli, balonari, cu senzatie iminenta inainte de defecatie care trece dupa, senzatie de usturime usoara la iesirea din rect a scaunului. Ce analize mai pot face sau cui sa ma adresez? Va rog mult de tot sa imi raspundeti!!! Multumesc!!!!