Prea multa bila

Constipatie

Postata de Sophia M cu 12 ani in urma.

Am intoleranta la lactoza si fructoza si din cauza alimentatiei inevitabil am facut constipatie. Sunt si operata la capatul sigmoidului. Am luat acum 2 zile o jumatate de digenzym si am facut oarecum diaree, ac***a colici puternice pana elimin scaunul. Ce pot lua sa nu mai elimin atata bila, simt ca e de la asta, mi s-a mai intamplat, e atestat si endoscopic... Dar atunci, inainte de operatie nu era o problema, evacuam usor.
Multumesc pentru orice sugestie.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un regim alimentar va contine mese reduse cantitativ si dese, alimente usor de digerat (budinca) , alimente bogate in fibre vegetale:paine integrala, musli, cereale, paine cu tarate, lactate, legume verzi crude sau preparate termic, lichide 1500-2000ml pe zi (suc de fructe, ceai, apa).
se vor evita cele care pot produce gaze intestinale: sparanghel, fasole boabe, broccoli, varza, conopida, porumb, ceapa si ardei gras

Sophia M

acum 12 ani

Cum sa mananc lactate, legume si ce ati mai amintit daca am intoleranta severa la LACTOZA SI FRUCTOZA (se gaseste in 98% dintre legume si fructe, verdeturi...) ????????