o problema mai ...ciudata, orice sfat e binevenit

Constipatie

Postata de sah cu 14 ani in urma.

De mai bine de jumatate de an ma confrunt cu o situatie care mi-a dat peste cap viata. Problema este regiunea perianala. Nu am hemoroizi, nici fisuri anale,exam coproparazitologic a iesit negativ , problema e ca simt ca ma arde...anusul,si emana un miros intepator, mai tot timpul dar mai ales in situatii stresante! Am mers la gastroenterolog am facut tratament cu debridat, motiliu,nexium si biotics+regim alimentar si nicio schimbare! Medicul a spus ca imi imaginez toate simptomele si m-a trimis acasa. Si ar fi fost bine daca mi se parea mie dar mirosul il simt si cei din jur. Nu am sindrom colon iritabil, nu sufar de constipatie/diaree. totul functioneaza perfect, mai putin senzatia de usturime (+transpiratie excesiva in zona respectiva) si mirosul care ma dispera pt ca este involuntar ( nu flatulenta ci un miros intepator). Orice sfat e binevenit !....la ce doctor sa mai apelez, deoarece situatie este extraordinar de jenanta ! va multumesc

PS:Nu sunt sigura ca am ales bine sectorul de pe forum unde sa postez dar acesta mi s-a parut cel mai aproape de afectiunile tubului digestiv. sper sa nu gresesc.

Raspunsuri (13)

Adrienne

acum 14 ani

Datorita faptului ca acea zona perianala este calda si umeda,face ca sa fie un teren propice pentru inmultirea in exces, a bacteriilor locale,de unde si mirosul. Nu stiu daca ai incercat asa ceva............spala-te dimineata si seara cu un sapun antibacterian si incearca sa elimini pe cat posibil si parul din acea zona. Elimina din alimentatie condimentele, ceapa, usturoiul, etc. Numai bine ! Sper sa reusesti.

Adrienne

acum 14 ani

Revin.........pentru usturimi ai putea folosi un gel de la Hofigal ," Plantintim ",citeste pe net despre el, incearca !

sah

acum 14 ani

nu m-am gandit sa precizez ca nu sunt certata cu apa/ sapunul/epilatul deci cu bunul simt ,nu sunt suprapondrala(poate are vreo importanta ....poate nu ), de aceea nu cred ca e din cauza igienei. Tin inca regimul recomandat pt hiperaciditati/ulcere etc deci fara ceapa,usturoi, alcool, carne grasa,dulciuri, beau apa plata ,fara cafele ,tigari....
Am sa incerc ce mi-ai recomandat . Mersi mult pt raspunsuri katy

Adrienne

acum 14 ani

Scuze !!!!!departe de mine gandul..........dar este ceva normal, transpiratia se produce fara a ne intreba de cate ori ne spalam. Era vorba de un sapun antibacterian.........inca odata scuze !

sah

acum 14 ani

da am inteles ca nu era atac la persoana :) pur si simplu am vrut sa dau toate datele ca sa fie situatia cat mai clara. de aceea nu inteleg ce se intampla cu corpul meu .... Din nou mersi

sah

acum 14 ani

De mai bine de jumatate de an ma confrunt cu o situatie care mi-a dat peste cap viata. Problema este regiunea perianala. Nu am hemoroizi, nici fisuri anale,exam coproparazitologic a iesit negativ , problema e ca simt ca ma arde...anusul,si emana un miros intepator, mai tot timpul dar mai ales in situatii stresante! Am mers la gastroenterolog am facut tratament cu debridat, motiliu,nexium si biotics+regim alimentar si nicio schimbare! Medicul a spus ca imi imaginez toate simptomele si m-a trimis acasa. Si ar fi fost bine daca mi se parea mie dar mirosul il simt si cei din jur. Nu am sindrom colon iritabil, nu sufar de constipatie/diaree. totul functioneaza perfect, mai putin senzatia de usturime (+transpiratie excesiva in zona respectiva) si mirosul care ma dispera pt ca este involuntar ( nu flatulenta ci un miros intepator). Orice sfat e binevenit !....la ce doctor sa mai apelez, deoarece situatie este extraordinar de jenanta ! va multumesc

sah

acum 14 ani

vad ca nu se baga nimeni...
am incercat ce mi-ai spus katy dar fara succes...

Adrienne

acum 14 ani

Regret !!!! nici cu plantintim-mul ? ce pot sa spun ? persevereaza.....Pe mine ma ajuta in orice problema ano-vaginala. Numai bine !

ade

acum 13 ani

am exact aceasi prob k si tine...dar nici eu nu am gasit inca rezolvare ...sunt inca in cautarii:(((9

mihaela

acum 12 ani

Ai incercat spalaturi cu bicarbonat ? Cel putin pentru la subbrat este fenomenal bicarbonatul.Elimina orice miros neplacut.

Camelia B.

acum 11 ani

Va recomand sa mergeti la un doctor HOMEOPAT, dar sa gasiti unul cu rezultate, nu asa oricine. Este un tratament de durata care actioneaza asupra cauzei "bolii".
Numai bine va doresc.

GuestUser

acum 8 ani

pff

mihaela

acum 8 ani

pff