nu mai stiu ce sa fac

Constipatie

Postata de paun stefania cu 12 ani in urma.

va rog din suflet sa ma ajutati pt sunt disperata si imi fel si fel de ganduri.am 37 de ani si in ultima perioada am dureri si ma balonez in partea stanga sub coasta.pana cum cateva zile eram mai mereu constipata dar acum am o senzatie de diaree dar nu ies decat foarte putin .din stomacul meu se aud mereu borboroseli si in special dimineata.mentonez ca in perioada aceasta am si niste dureri in zona posterioara a gatului ,cred ca o spondiloza dar nu stiu daca au legatura una cu alta.imi puteti da un sfat pt ca zilele acestea ne descurcam mai greu cu banii si nu imi pot face deocamdata o ecografie abdominala.va multumesc

Raspunsuri (2)

Dara

acum 12 ani

MERGI MACAR LA MEDICUL DE FAMILIE.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un regim alimentar va contine mese reduse cantitativ si dese, alimente usor de digerat (budinca, iaurt) , se vor evita cele care pot produce gaze intestinale: sparanghel, fasole boabe, broccoli, varza, conopida, porumb, ceapa si ardei gras, alimente bogate in fibre vegetale:paine integrala, musli, cereale, paine cu tarate, lactate, legume verzi crude sau preparate termic, fructe crude sau preaparate termic, lichide 1500-2000ml pe zi (suc de fructe, ceai, apa).
Meteorismul (balonare ) este intilnit in unele afectiuni cum ar fi enterocolita, colecistita, constipatie, boli de ficat sau pancreas. Alte cauze ale meteorismului abdominal sunt ingestia de aer prin masticatie deficitara, faringite cronice, fumat excesiv, tensiune nervoasa, vorbitul in timpul mesei, alimente gazoase; exces de gaze in colon care poate aparea prin procese de fermentatie, toate produse prin indigestie sau tratament antibiotic indelungat; deficit in resorbtia gazelor din intestin si deficient e de eliminare a gazelor.