Flatulenta

Constipatie

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

eu am zilnic mult mai multe gaze si nu neaparat dupa c mananc,in plus ma mai supara si balonarile.de ce anume as putea sa sufar,in acest caz si cu ce as putea scapa de acest"obicei" al sistemului meu digestiv?

Raspunsuri (15)

ANDREEA28

acum 15 ani

de cand te confrunti cu starile astea? Eu am starile astea de 20 de ani ,diagnosticul pus este de colon spastic . Acum fac un tratament cu ibutin si normix .Te sfatuiesc sa te duci totusi la medic sa-ti prescrie un tratament . Multa sanatate!

acum 15 ani

Buna Elena,

balonarile pot avea multe cauze.
In primul rand, mancatul in graba, deoarece mancand repede inghitim mult aer si nu mestecam suficient alimentele.
Balonarile pot fi provocate si de stres, alimentatie dezordonata si neadecvata, afectiuni ale sistemului deigestiv - colon spastic (asa cum spune si reli), ulcer duodenal, etc.

Evita alimentele cu indulcitori artificiali ( bauturile racoritoare, guma, dulciurile) sau bauturile carbogazoase, varza, mazarea, fasolea, conopida, ceapa sau usturoiul, sau orice alimenta la care ai observat ca ai aceasta sensibilitate.

Exista o serie de remedii naturiste: infuzii de tei, menta, chimen, cimbru, ghimbir, ceaiul de papadie si anghinare si incearca o cura de detoxifiere a organismului.

Morcovul poate fi un bun remediu pentru calmarea gazelor.

Sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor!
Numai bine!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Ce pot sa fac sa am cat mai multe gaze si sa fie cat mai urat mirositoare particip la un concurs de genu si vreau sa stiu o reteta multumesc anticipat...

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ma necajesc gazele cumplite de care sufar. E aparent o afectiune ce nu te trimite la medic, dar cind te trezesti obosit dupa o noapte in care ai avut gaze incontinuu nu e chiar placut...
Si, deasemeni, aceasta afectiune nu te poate duce nici la medic, care... poate are mult mai multe pb de rezolvat! Am rugamintea sa imi explicati ce se intimpla de am gaze mereu.... unele sunt chiar dureroase in sensul ca le elimin fff greu...si mi le conturez mental ca pe niste bile care isi fac loc pe linga ceea ce urmeaza a fi eliminat din intestinul gros... sa nu mai vorbim de miros... este absolut cumplit si insuportabil. Diminetile ... trebuie aerisita neaparat incaperea in care am dormit,..

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dorii sa stiu daca este vreun remediu pentru gazele si balonarile pe care le am frecvent.Nu neaparat daca mananc anumita mancare si pur si simplu mereu am gaze .deasemenea am si o scurgere vaginala care inainte de menstra este mai abundenta dar nu este mirositoare si nici colorata.as dorii sa stiu daca este vreo legatura intre aceste simptone.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Balonarea apare in urma colitelor, a bolilor de ficat, a indigestiei, a constipatiei, etc. Balonarea poate fi provocata de mancatul in graba, nemestecarea hranei, in deficientele dentare, care induc probleme de masticatie, in cazul ingerarii de alimente in cantitati prea mari, care duce la supraincarcarea stomacului si a intestinelor. Bolurile alimentare putrezesc in colon in loc sa fie digerate de stomac. Eh... greu sa numaram pana inghitim... cat? cat varsta pe care o aveti! exista tratament natural 100%... succes

victor16

acum 14 ani

si eu am pb de flatulenta.. poate fi din cauza ca am o gastrita pe care o tratez cu omez de 3 ani??

gheorghe

acum 13 ani

dar daca ai si diaree o data pe zi si gaze urat mirositoare atunci ce poate fii?astept raspunsurile voastre

gabi

acum 12 ani

si eu am flatulente si am incercat sa mananc morcov m-AU mai linistit.Dar imi este rusine de sot ca-ci noaptea nu ma lasa stomacul.scuze dar nu mai rezist. va supar si pe voi cu asa probleme rusinoase

Oana

acum 12 ani

Dragilor,

Va scriu din experienta ... si eu am problemele descrise aici, insa daca cateva zile mananc doar legume (cele care nu baloneaza) nu mai m nici o problema. Deci atentie la meniu... si la mdalitatea de a manca. De acolo pleaca cele mai multe probleme.

Sanatate!

ana

acum 12 ani

Oana ..ce legume mananci tu mai exact?..si de cat timp aveai problema? mediul..stim caci conteaza; Multumesc frumos

Ady

acum 11 ani

Eu am astfel de probleme sub actiunea stresului, a emotiilor sau cand ma concentrez. Sa fie din cauza sistemului nervos, sau din cauza ca mai tot timpul sunt obosit fiindca nu dorm bine?

ana

acum 11 ani

Draga Ady la mine stresul si oboseala au o mare parte la astfel de probleme*. Din proprie experinta iti zic.. oboseala are un rol important in problema data. Consider ca a avea un organism odihnit e important in asta. NU am remediu pt asa ceva caci si pe mine m-a zapacit de cap, dar stres/ oboseala .. sunt factori importanti. Hai sa zic.. stresul e mai greu de temperat (sa zicem ca e incontrolabil in mare parte), dar macar somnul sa iti aloci pt odihna organismului tau, asta tine chiar de tine.
Numai de bine tuturor! si daca aveti experiente: bune sau rele impartasiti-ne si noua!
Numai de bine!

Mircea PELEA

acum 10 ani

Flatulenta se datoreaza in primul rand alimentatiei si stresului. Asadar, avti grija sa va alimentati cat mai sanatos sa consumati multe legume si sa va odihniti mai mult in cazul in care va simtiti epuizati fizic si psihic.
Va doresc multa sanatate.

tincuta

acum 10 ani

am foarte multe gaze,orice maninc ma deranjiaza ce pot sa fac sa ma opresc.