Episoade de scaune diareice?

Constipatie

Postata de MembruMobileApp1505796368 cu 6 ani in urma.

Salut, am 17 ani si am o mare problema.
De 2 ani ma confrunt cu episoade diareice. Apar din senin, fara schimbari bruste in stilul meu de viata si tin maxim 2-3 zile, iar dupa putin ceai de menta, o dieta adecvata si o cura de 7 zile cu linex nu mai aveam nimic.

Problema mea este ca de 5 zile am aceeasi problema, doar ca de 20 de ori mai rea. Am 4 scaune diareice pe zi (cam unul dupa fiecare masa) iar linexul si debridatul nu m-au ajutat de data aceasta. Sunt la a 5-a zi de linex si inca nu se vad imbunatatiri. Am fost la doctor cu analizele din vara si au spus ca sunt suspect de urmatoarele: Intoleranta (gluten sau lactoza), boala Crohn sau Sindromul Colonului Iritabil (foarte probabil, deoarece am fost foarte depresiv in ultima vreme iar psihologul mi-a pus diagnosticul de anxietate sociala)

Ce sa fac pentru a scapa? Imi afecteaza drastic stilul de viata. Nu mai pot merge la scoala in halul asta, si plang de vreo 2 ori pe zi. Dureri nu am, decat o sp***a balonare in partea inferioara, in jurul buricului si mai ales in partea stanga. Doctorul a spus ca am cea mai sanatoasa dieta dintre toti adolescentii care au fost la cabinet, deci imi intelegeti frustrarea.

Va multumesc in avans.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sindromul-de-colon-sau-intestin-iritabil-diagnostic-si-tratament_11109