Dureri abdominale

Constipatie

Postata de MICLEA IOANA cu 11 ani in urma.

Buna seara am 25 de ani si de 2 zile am crampe abdominale groaznice , diaree, dureri de cap,balonare exagerata ,greata, am luat No spa forte de 80 mg dar fara nici un rezultat . Am mai vut acum o luna o criza de acest gen si 3 zile nu m-am ridicat din pat.
Ce sfat imi dati?

Raspunsuri (4)

Buna

acum 11 ani

Te pot ajuta. Scrie-mi un email pe yahoo.com la ***.

romyna22

acum 11 ani

..in primul rand mergi la medic....ptr diaree si balonare sunt foarte buni carbunii medicinali, ptr greata sunt bune ceaiurile de menta,ceai de seminte de chimen sau ceai de ghimbir.....sa nu consumi lactate, mancare grasa si dulciuri...cand ai diaree. Daca mai ai aceste probleme eu iti sugerez sa iei carbuni medicinali,de la farmacie......sanatate!!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati un set de anlize, ecografie abdominala ( +/- colonoscopie); consultati un medic de specialitate gastroenterologie pentru stabilirea unui diagnostic si a recomandarilor aferente.

MICLEA IOANA

acum 11 ani

Multumesc pentru sfaturi .....si ca sa raspund .... la medic am fost , lactate nu consum, carbunii nu au absolut nici un efect , mancare grasa nu consumsi nici dulciuri. ceai de chimen si ghimbir nu pot sa beau din cauza gustului. iau enzime de digestie, si smecta , asa am oprit diareea. am facut ecografie abdominala din care reiese ca am ficatul marit(LSH 65 mm, LDH155mm, LC 42 mm) cu semne de "sfectoza" (cred ca am citit corect), iar la colecit scrie :forma alungita cu pereti ingrosati,cai biliare fara modificari,pancreas cu ecostructura nemodificatas, splina 12.3 cm si asa mai departe . medicul mi-a recomandat carne fiarta si legume fierte sau coapte si sa mananc fara grasimi. am respectat indicatiile, dar degeaba .
O sa ascult sfatul medicului si o sa merg sa fac coloscopie si sa vizitez un medic specialist in gastroenterologie.
multumesc