Durere "surda" de stomac

Constipatie

Postata de naludar cu 9 ani in urma.

Salut!

Am 24 de ani si am ceva probleme cu sistemul digestiv. Acum 2-3 ani am inceput sa am scaune cu sange. Fara dureri, fara alte simptome si cu caracter ocazional (un scaun cu sage la 3-4 luni.

Anul acesta am fost la medicul de familie care mi-a recomandat sa merg la chirurgie, sa mi se faca un consult de specialitate si sa vedem ce se intampla. Doamna doctor, dupa un tuseu rectal (cred ca asa se numeste procedeul) mi-a pus diagnostic de hemoroizi (tromboza hemoroidala mai exact, desi nu aveam dureri). Am mai avut ulterior o vizita la un doctor generalist, soldata cu acelasi procedeu neplacut si cu raspunsul "momentan esti ok, observ doar o zona mai sensibila".

Dincolo de asta, in ultima vreme ma constip (dar presupun ca este si din cauza faptului ca beau foarte putina apa), imi bolborosesc intestinele si am gaze.

De cateva zile, dupa ceva mese mai grele, am o durere surda de stomac care apare in special seara, apoi se potoleste si scaun deschis la culoare.

Este vreo legatura intre diagnosticul pus de medic si aceasta durere pe care o am acum? Sa ma tem de ceva tulburari digestive mai serioase?

Cu multumiri,
R.

Raspunsuri (1)

luminita270

acum 9 ani

Diskinezia biliara poate da acele simptome de balonare si scaunele dechise la culoare.Mergi la gastroenterolog pentru investigatii amanuntite.Sanatate!