Durere sub ficat

Constipatie

Postata de dezideriu cu 13 ani in urma.

Durere acuta interioara sub ficat cu reflexe si in spate si la miscari. Cand stau pe scaun sau intins in pat durerea diapare.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Probabil este vorba de o durere provocată de inflamarea apendicelui (apendicită), din simptomele descrise de dumneavoastră.De asemenea dacă durerea se însoţeşte de greaţă şi vărsături, ar putea fi vorba de o colică biliară (provocată de colecistopatii litiazice sau nelitiazice). Recomand în cazul ambelor situaţii consultul de urgenţă al unui medic internist.

dezideriu

acum 13 ani

Buna seara,
Nu cred ca este o durere in legatura cu o apendicita, poate ar trebuii sa fie permanenta si chiar cand stau in pat. Eu ieri in timpul mesei am luat un Colebil si vreau sa va spun ca durerea a fost mai mica atat ca intemsitate cat ca si durata, asta in cursul noptii, se intampla......
Cred ca in proportie de 80% este vorba probabil de colecist, saptamana trecuta cand au aparut aceste dureri am mancat fasole boabe cam mult si parca nu au fost pe gustul meu......Oricum mai astept si maine sa vad se se intampla si apoi ma duc la doctor, puteti sa-mi recomandati pe cineva ???
multumesc

IRINA

acum 13 ani

S~AR PUTEA SA FIE VORBA SI DE O AFECTIUNE GEAVA LA FICAT