Durere si umflatura in partea stanga sub coaste

Constipatie

Postata de C.Monica cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Mi-am facut si eu curaj sa va cer un sfat in cadrul problemei mele. De 1 an, 2 am observat in partea stanga sub coaste (zona splinei, cred) o umflatura, la inceput nu am bagat-o in seama pt. ca m-am gandit ca este din cauza stresului (eram in perioada Bacalaureatului) intre timp am avut probleme cu stomacul, asta constand in constipatie si dureri frecvente de burta. In perioada verii nu am fost deranjata de umflatura, nici nu mi-am dat seama daca mai este sau nu umflata zona, insa cum a venit toamna tranzitul meu intestinal a cam luat-o razna... am inceput sa nu pot sta pe burta din cauza acelei umflaturi pt. ca ma doare si in plus sunt balonata dupa ce mananc... daca sunteti amabili sa-mi spuneti si mie cam de la ce ar putea fi.... colon, splina. stomac? Mi s-a spus ca poate fi ceva grav si m-am cam speriat, acum incerc sa stau calma pt. ca si stresul imi face rau... dar totusi as dori sa aflu un raspuns si de la dvs. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (19)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un regim alimentar va contine mese reduse cantitativ si dese, alimente usor de digerat (budinca, iaurt) , se vor evita cele care pot produce gaze intestinale: sparanghel, fasole boabe, broccoli, varza, conopida, porumb, ceapa si ardei gras, alimente bogate in fibre vegetale:paine integrala, musli, cereale, paine cu tarate, lactate, legume verzi crude sau preparate termic, fructe crude sau preaparate termic, lichide 1500-2000ml pe zi (suc de fructe, ceai, apa).
Meteorismul (balonare ) este intilnit in unele afectiuni cum ar fi enterocolita, colecistita, constipatie, boli de ficat sau pancreas. Alte cauze ale meteorismului abdominal sunt ingestia de aer prin masticatie deficitara, faringite cronice, fumat excesiv, tensiune nervoasa, vorbitul in timpul mesei, alimente gazoase; exces de gaze in colon care poate aparea prin procese de fermentatie, toate produse prin indigestie sau tratament antibiotic indelungat; deficit in resorbtia gazelor din intestin si deficient e de eliminare a gazelor.

C.Monica

acum 12 ani

Multumesc pt. raspuns... asta am citit... cu tot respectul... o parere sincera aveti fara sa fie programata?

corina

acum 10 ani

multumim de raspuns
e voie pita calda?

denissa

acum 11 ani

si eu am aceeasi problema,exact de vreo 2 ani,numai ca acum sa declansat cu dureri si varsaturi,diaree

liliana

acum 11 ani

buna ziua,as vrea sa va intreb si eu ce ar putea fi la sotul meu ,are dureri in partea stanga sub coasta care se lasa si in stomac

Iulian

acum 11 ani

buna seara de vreo 2 ani de zile simt ceva umflat in partea drepta s-i ma constip si cateodata simt ca se misca ceva asa nu stiu cum sa va spun am fost la doctor nu am apendicita nu am hernie am facut si o colonoscopie de 60 cm nu mia gasit nimic , cand am simtit prima data umflat mam dus la doctor si ma trimis sa fac un rmn si ma gasit doar cu un rinichi am fost la doctor specialist si mia zis ca nu are treaba cu ce simt eu umflat, la colonoscopie mi-a gasit si hemoroizi .daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns

alexandra bejan

acum 11 ani

Buna seara .Acum 2 zile am fost foarte stresata si nervoasa si de atunci am o durere suportabila in partea stanga sub coasta...dispare cand sunt linistita dar cand ma enervez apare din nou dureea dar suportabil!!ce ar putea fii?

Ionut

acum 11 ani

Poate fi splina... La efort intens nu patesti la fel?!

denisa

acum 10 ani

nu este permis sa consumati painea calda.

ANDREI

acum 10 ani

EU VA RECOMAND SA FACETI BAI CALDE CU SARE MARE SI SA EVITATI CONSUMUL PAINII.

daniel

acum 10 ani

Buna ziua
Vin cu o cauza legat de inima nu stiu ce se intampla de la un timp ,dar inima o cam ia razna o sa va explic catevava sintome care ma deranjeaza
Noaptea cand stau pe burta ma ia somnu mult prea repede,dar dintro data ma cam jeneaza parte stanga si nu mai am forta
Ma sperii si la cel mai mic zgomot imi bate inima prea repede dar corpul este amortit si moale
Cand ma inervez sau tresar ma ia intepaturi si am o coasta chiar unde situata inima este inflamata
Doresc sa aflu despre ce este vorba si ce este de facut mai departe,va multumesc

Alexanfra

acum 8 ani

Buna seara,de vreo cateva zile am o umflatura in partea stanga spre abdomen,si am si deearie,ma puteti ajuta cu un sfat?

Andrei

acum 8 ani

Si eu am aceeasi problema .sincer sa fiu unflatura nu ma doare .Nu ma jenează ci doar ma sperie pentru ca ca stiu ce se afla acolo(splina) si stiu ca nu este normal sa fie umflată . Am citit fiecare comentariu pe care la.ti scris am mai citit si ca va doare burta .Si eu am probleme cu stomacul eu am gastrita acută si de cand am aceasta problema am observat si unflatura daca aveti si dureri in capul pieptului si dimineata cand scuipati . Scuipati culoarea cafelei galbenui trebuie să vă consultări medicul o sa va prescrie un tratament . (No spa .ibuprofen.) Si linea sante <>este un protector de stomac .evitati cipsurile . sucurile cu acid .cafeaua . Tigarile reducerile pentru un moment la fel si (marijuana). Încercări sa mancati cat mai sănătos si pentru sa fi.ti si mai siguri faceți-va niste analize la sange.

iurca laurentiu

acum 8 ani

Bună ziua!Am și eu o problemă
Simt o durere în partea stânga sub coastă din spate până în fata când apăs din spate mă doare,când apăs în fata nu maia doare.

Utilizator11567833938

acum 4 ani

Bună! Ai reușit pana la urma sa afli ce se întâmplă?

Utilizator11570418582

acum 4 ani

Ce trebuie sa mancam

Utilizator11589488756

acum 3 ani

Raspunsul la toate problemele voastre sunt parazitii (viermisorii) sunt peste 25 de specii si traiesc in toate partile ale corpulu, 80% din oameni sunt infestati. Remedii gasiti pe net. Bea o cana de lapte cu usturoi si te vei caca numai viermi. Va doresc sanatate!

Utilizator11641816923

acum 2 ani

Buna ziua numele meu este Daniela Radu și mă lupt cu niste dureri insuportabile în partea stângă sub coasta ce sa fac?

Veronica

acum 3 luni

Bună ziua! Cine a aflat răspunsul acestor probleme? Va rog frumos, un răspuns! Mulțumesc!