durere colon? abdomen inferior dreapta

Constipatie

Postata de mihaiiulian cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

De trei-patru luni am o durere infundata in dreapta jos a abdomenului. As zice colon, apendice. Durerea e slab sesizabila, dar a debutat cu niste scaune explozive, senzatie de plin. Am fost la echograf peste vre-o luna de la debut, au sesizat doar prezenta gaezelor in intestine. Mi-a trecut, mi-a revenit, si iar asa. In special cand fac excese alimentare(mananc mult) revine.
Sunt foarte speriat sa nu fie cancer. Tatal meu s-a prapadit de cancer de colon, aproape la 70 de ani. Nu beau deloc, nici cafea, nu fumez...
Acum stiu ca trebuie sa caut un gastroenterolog, sa fac colonoscopie. Problema e ca in urmatoarele doua saptamani o sa fiu pe drumuri. Vacanta si pe urma o deplasare de serviciu. Pana atunci o sa mor de ingrijorare.
Care e simptomatica cancerului de colon? Am 35 de ani, mananc dezordonat, traiesc sub stres dar in rest am viata echilibrata. Nici nu stiu ce sa va intreb.. atatea am citit zilele astea pe internet ca am senzatia ca si o banala durere de cap inseamna moarte sigura...
Multumesc,
Mihai.

Raspunsuri (4)

Teo

acum 10 ani

Mananci dezordonat si traiesti sub stres dar ai o viata echilibrata. Buna asta.

olimpia

acum 9 ani

Buna, ai facut colonoscopie? Si daca da, care a fost rezultatul?

TTT

acum 8 ani

Salut mihaiiulian, si eu am astfel de simptome de cateva luni. Am facut ecografie si colonoscopie si nu mi-a descoperit nimic. Tu ai descoperit ce ai pana la urma?

Utilizator11570741576

acum 4 ani

Buna! Ai aflat ce aveai pana la urma???