Disconfort!

Constipatie

Postata de mmiruna29 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!acum un an am inceput un trartament naturist pentru constipatie constand intr o alimentatie specifica si clisme zilnic timp de 6 luni binenteles la indicatia si supravegherea unui specialist!Totul a decurs bine incet dar sigur!acum 4 luni am ramas insarcinata si inca din prima luna am simtit un disconfort si anume:o durere in regiunea RECTALA,o durere ca si cum ar apasa ceva greu ,durere care apare cand am colonul plin,cand nu evacuez in acea zi,si ma i ales o resimt cand merg pe strada cand merg in masina si sunt denivelari!Cest diconfort dispare odata cu eliminarea colonului insa durera reapare si daca mananc ceva si ma balonez imediat! CA si observatie personala,Constipatia a reaparut pe timul sarcinii in special atunci cand iau fier cu acid folic combinat!ESTe ceva grav?trebuie sa ajung la un medic?poate afecta bebelusul cu ceva?Multumesc

Raspunsuri (1)

maria popescvu

acum 11 ani

Este posibil sa fi produs o iritatie de la clisme.Nu cred ca poate afecta fatul.Am avut si eu probleme cu constipatia,iar cand am renuntat la paine definitiv nu am mai avut probleme, ies zilnic, iar cand mananc si un covrig s-a terminat cu iesitul zilnic.