diaree

Constipatie

Postata de bvalga cu 12 ani in urma.

am baut astazi cafea si am diaree , va rog ajutati-ma cu un sfat ,cu ce pot scapa?

Raspunsuri (4)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna seara.
Este necesara dieta constand din: ceai de menta, orez fiert, paine prajita. Beti lichide in cantitati mici si repetat. Evitati cafeaua, sucurile, dulciurile, laptele, etc. Dieta de protectie intestinala se mentine pana la normalizarea scaunelor. Smecta 3x1 plic/zi va poate ajuta.
Cauza enterocolitei poate fi virala. Consultul medical este necesar in caz de persistenta a simptomelor, aparitie a febrei, varsaturilor. Sanatate!

bvalga

acum 12 ani

multumesc sper sa-mi treaca pana luni

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesar un regim bazat pe un consum mai mare lichide (ceai de menta, musetel, tei fara zahar, sucuri de fructe), mese reduse cantitativ si dese (de 5-6 ori/zi). se vor evita legumele si fructele crude, painea integrala, carnea grasa,prajeli, mezeluri, produse concentrate in zahar, condimente, bauturi carbogazoase, produse lactate in caz de intoleranta. se pot indica si medicamente antidiareice.

Alexandru

acum 12 ani

Diareea are mai multe stadii de dezvoltare daca apare 1 zi maxim 2 , nu e caz de ingrijorare (un aliment nu a fost de acord cu stomacul/intestinul dvoastra) . Daca este cauzata de un bacil atunci este eliminat in cateva zile . Daca diareea se prelungeste si ajungeti la 5-6 zile in continuu cu aceleasi simptome atunci cel mai bine e sa va adresati in persoana la un doctor sau daca considerati dvoastra si e grav direct la UPU .