diaree după fiecare masă

Constipatie

Postata de vasile cristian cu 13 ani in urma.

Bună ziua , mă numesc vasile am şi eu o întrebare referitoare la diaree .: după ce mănânc mă trimite la baie , iar după ce fac treaba mare mă simp balonat şi asata este în fiecare zi
Ce mă sfătuiţi
vă mulţumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Cauzele balonarii sunt multiple: stresul, alimentaţia dezordonată şi de p***a calitate şi afecţiuni ale sistemului digestiv (colon spastic, ulcer duodenal, etc.)
Pentru a preveni balonările trebuie să:
- evitaţi băuturile carbogazoase, precum şi băuturile prea reci sau prea fierbinţi
- evitaţi băuturile răcoritoare, dulciurile si guma de mestecat
- renuntaţi la alcool şi la fumat
- reduceţi cantitatea de cafea şi băuturile care conţin cofeină
Din simptomele şi semnele descrise de d-vs ar putea fi vorba de un sindrom de colon iritabil
Totuşi dacă balonările nu cedează şi sunt însoţite de dureri abdominale puternice prezentaţi-vă la un medic gastroenterolog pentru investigaţii şi tratament.