Diaree din senin

Constipatie

Postata de mamiyannis cu 12 ani in urma.

Nu am schimbat nimic in alimentatia mea; cu 2 zile-n urma, dupa ce am luat o gura de cafea (asta fac in fiecare dim.),dintr-o data a pornit o diaree apoasa si in ziua respectiva am iesit de 9 ori. Ieri am fost la medic si am primit un praf de dizolvat intr-un litru apa de baut in 24h(Oralite). Mai am Potion Riviera 1 si 2 cu recomandarea de 3 linguri din fiecare/ pe zi. Diareea nu inceteaza. Am mancat orez fiert (brun) si morcovi fierti. Ce ma sfatuiti, va rog?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Va sfatuiesc sa apelati la un medic specialist de boli infectioase pentru a exclude o enterita infectioasa, sau un specialist de medicina interna.
Diareea este un semn al multor afectiuni : sindrom de colon iritabil, enterita infectioasa (agent viral, bacterian sau parazitar), intoleranta alimentara, boli inflamatorii intestinale etc.
Continuati un regim alimentar pe baza de orez, paste fainoase, cartofi, kefirul este permis; nu consumati grasimi, conserve, fruct crude ;
Se poate utiliza Smecta 3plicuri/zi si solutii de rehidratare

mamiyannis

acum 12 ani

Multumesc foarte frumos, Doamna sau Domnisoara Dr. Cristina Irina. Tratamentul pe care l-am insirat, a fost dat de un medic din clinica de care apartine compania la care lucrez...nu am mentionat ca sunt departe de tara (in Kuwait); inseamna ca va trebui sa ma duc la un spital privat...
Inca o data, mii de multumiri pentru raspunsul dumneavoastra prompt.
Va doresc toate cele bune

rovemta dorel

acum 11 ani

ia debridat