Diaree cronica

Constipatie Diaree cronica

Postata de nelu770851 cu 14 ani in urma.

Buna Ziua.Sufar de SCI de 7 ani.Am mai multe de 3 scaune moi pe zi si este foarte suparator.Ce medicamente pot folosi pe un timp indelungat fara efecte adverse.Multumesc anticipat!

Raspunsuri (10)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Regimul alimentar in SCI este extrem de important:
alimente permise:-orez, porumb, gris
-carne sp***a de pui, vita, peste
-ou fiert
-branzeturi uscate
-ulei crud, unt
-paine prajita
alimente interzise:-cereale, paine proaspata
-lactate
-carne grasa, afumaturi, rantasuri, mezeluri
-legume verzi crude sau gatite
-fructe crude sau preparate termic
-ALCOOL, CAFEA
-INTERZIS FUMATUL
Reguli generale:
-simptomatologia poate fi zgomotoasa dar nu e grava (nu apar complicatii si
nu se moare din cauza ei)

colnago

acum 14 ani

Poti sa faci un tratament cu Tahitnian Noni juice, nu are reactii adverse

Teodora

acum 14 ani

Pentru diaree poti consuma ceai de afine in perioadele cand situatia e mai suparatoare(nu f multe cani de ceai pe zi pentru ca scade si glicemia) si ca tratament de lunga durata ti-as recomanda sa iei probiotice sau preparate cu lactobacili. Am avut o problema asemanatoare si am folosit o perioada Acidophilus de la firma Callivita cate 3 capsule pe zi iar acum iau doar de intretinere 1 cps/zi. Eu mi-am revenit, si pot consuma acum si cruditati si fructe dar in cantitati moderate. sanatate!

farcas tatiana

acum 14 ani

am clon iritabil[ma stric f f des la burta si nu asimilez nimica ] am hepatita c si ulcer .va multumesc

Ghiocel

acum 13 ani

De ceva timp "sufar" si eu de aceeasi problema iar faptul ca m-am dus la un medic, m-a ajutat foarte mult. E naspa sa faci colonoscopie dar, merita sa te vada intai un medic decat sa ti regim alimentar sau sa iei anumite medicamente "dupa ureche" pentru ca ajungi sa fi intr-o stare mult mai p***a. O spun din experienta... Succes.

ilie

acum 13 ani

..buna ziua si eu la fel am aceeasi problema de vreo 8 ani ce sa fac sa scap de dureri de burta si diaree si gaze si nu mai stiu ce si cum pt ca deja simt ca innnebunesc ...astept sarpuns [email protected]

mariana

acum 13 ani

Incearca cu Biotics. Sunt produse pe baza de probiotice care au un aport foarte important. Amelioreaza simptomele SCI si ajuta in tratarea diareei.

Catalina

acum 9 ani

Buna...am o saptamana de cand m-am operat de apendicita si acum 2 zile am facut diaree...numai pot...ma doare burta foarte tare( adica crampe) si ce bag in gura direct la toaleta...ajutati-ma sa-mi revin

Chris

acum 9 ani

Am fost operat de cancer la colon si fac chimioterapie, care imi provoaca constant diaree. Iau de 3 ori pe zi Bioflorin si o data pe zi doua pastile de Tannalbin, care nu ma prea ajuta :(

Urs

acum 8 ani

Bună de o saptamana am crampe și diaree ce medicamente pot lua eu sânt și diabetica și sânt plecata în irlanda miar fi de mare ajutor sfatul dumneavoastră. Mulțumesc și aștept răspuns cât mai repede