Cum putem scăpa de constipație ??

Constipatie

Postata de Claudia cu 7 luni in urma.

Am un bebe de 6 săptămâni . E răcit îi curge nasul și e înfundat și acuma plânge des . De două zile . Cred ca e constipat ca nu face treaba mare cu zilele . Îi bag supozitor cu glicerina și face instant dar nu a-și vrea să îl învăț . Debridad e bun pt constipație ? Menționez ca gaze are f des .Daca e bun debridad , de câte ori pe zi sa ii dau și câți m” ? Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Este important sa discuti cu medicul pediatru inainte de a administra orice tip de medicament bebelusului.

Constipatia poate fi tratata si prevenita prin urmatoarele metode:

1. Alaptarea la cerere: Daca bebelusul este alaptat, alapteaza-l la cerere, deoarece laptele matern contine tot ceea ce are nevoie pentru a elimina reziduurile din corp.

2. Hidratare adecvata: Asigura-te ca bebelusul tau este hidratat. In cazul bebelusilor cu varsta sub 6 luni, laptele matern sau formulele pentru sugari sunt suficiente.

3. Masaj abdominal: Poti efectua un masaj usor la burtica, utilizand miscari circulare in sensul acelor de ceasornic. Acest lucru poate ajuta la stimularea miscarilor intestinale ale bebelusului.

4. Exercitii cu picioarele: Miscarea picioarelor in forma de bicicleta poate ajuta la relaxarea si stimularea intestinelor.

5. Temperatura camerei si imbracaminte adecvata: Asigura-te ca bebelusul tau este imbracat corespunzator si ca temperatura camerei este confortabila. Temperaturile extreme pot provoca constipatie sau disconfort digestiv.

6. Suplimente probiotice: Consulta medicul pediatru inainte de a utiliza suplimente probiotice pentru a trata constipatia la bebelusi. Acestea pot ajuta la restabilirea echilibrului florei intestinale si la imbunatatirea sanatatii digestive.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/cele-mai-bune-remedii-pentru-constipatia-bebelusilor_17895