Cum pot scăpa de constipație ?

Constipatie

Postata de Nicolae cu o luna in urma.

Sunt constipat de câteva zile

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Pentru a scapa de constipatie, puteti urma aceste recomandari:

1. Consumati mai mult fibre: fibrele alimentare sunt esentiale pentru o digestie sanatoasa. Puteti gasi fibre in fructe, legume, cereale integrale si nuci.

2. Hidratati-va corespunzator: un aport adecvat de lichide poate preveni constipatia. Incercati sa beti minim 8 pahare de apa pe zi.

3. Faceti miscare: exercitiul fizic poate ajuta la stimularea muschilor intestinali si poate imbunatati digestia.

4. Evitati alimentele care cauzeaza constipatie: unele alimente precum bananele, produsele din faina alba sau lactatele pot agrava constipatia.

5. Nu ignorati nevoia de a merge la baie: daca simtiti nevoia de a merge la toaleta, nu o amanati.

Alte metode ar putea fi utilizarea de medicamente disponibile fara prescriptie medicala, precum laxativele sau suplimentele cu fibre.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/constipatia-tratamente-alternative_3797
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/remedii-naturale-pentru-constipatie_19093
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/remedii-naturiste-pentru-diaree-si-constipatie_9562