Cum pot elimina aceste neplăceri ?

Constipatie

Postata de Utilizator11701683164 cu 5 luni in urma.

Am 64 ani
Am fiere lenesă
Am scaune dese dimineața tot 2-a sau a 3-a zi, de cite 4 ori merg la toaleta
Am perioade cind sunt constipată
Nici Digestia nu este prea bună, cind măninc semințe le văd în scaun
Ce este de făcut?
Mulțumesc. Să aveți o zi bună 🙋‍♀️

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Este recomandat sa va adresati unui medic pentru a primi un sfat potrivit in acest caz. Cu toate acestea, va putem oferi cateva sugestii generale care v-ar putea ajuta:

1. Consumati o dieta echilibrata: Alimentatia sanatoasa si echilibrata poate contribui la imbunatatirea functiei digestive si a tranzitului intestinal. Incercati sa consumati alimente bogate in fibre precum fructe, legume si cereale integrale.

2. Beti suficienta apa: Deshidratarea poate agrava problemele digestive. Asigurati-va ca beti suficienta apa pe parcursul zilei.

3. Faceti exercitii fizice regulat: Activitatea fizica poate contribui la mentinerea unui tranzit intestinal sanatos si la stimularea functiei digestive.

4. Reduceti consumul de alimente grase si procesate: Alimentele grase si procesate pot agrava problemele legate de fiere si digestie. Incercati sa limitati consumul acestora.

5. Consultati un medic: Pentru o evaluare mai detaliata a problemelor dumneavoastra, este recomandat sa consultati un medic specializat in gastroenterologie. El va poate oferi un diagnostic precis si va poate recomanda un tratament adecvat.

Retineti ca aceste sfaturi sunt doar de natura generala si nu inlocuiesc sfatul si consultatia medicala.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/durerile-abdominale-si-constipatia-care-sunt-cauzele-si-cand-este-indica_17904