constipatie

Constipatie

Postata de Maria68114604 cu 15 ani in urma.

buna!am 18 ani si de aproape un an sufar de constipatie,am incercat diferite medicamente naturiste si de la farmacie si un regim cat mai divers insa tot ma confrunt cu aceasta problema.daca poate cineva sa imi dea un sfat

Raspunsuri (4)

morwena

acum 15 ani

Incearca dimineata pe stomacul gol sa bei apa calduta cu miere. Trebuie sa bei constant, altfel nu are efect. Evita alimentele care constipa, consuma multe fructe si fibre. Daca iei medicamente dar nu ai o alimentatie adecvata, nu rezolvi problema. Un alt lucru important ar fi sa faci un obicei din a avea scaun zilnic. Nu amana. Pur si simplu incearca sa iti alegi o perioada a zilei si sa-ti educi organismul ca in acea perioada sa ai constant scaun. Problema se va remedia cu putina perseverenta.

hci

acum 15 ani

Nu dispera te rog. Nu este o boala grava este doar un simptom.
Tot ce poti face este sa-ti cunosti bine organismul si sa vezi ce alimente te scot la toaleta. De exemplu iaurtul fara fructe sau cafeaua tare si calda dimineata. Nu mai incerca laxative te rog. Nu sunt bune si iti perturba tranzitul intestinal

Andress

acum 13 ani

salut` . ma numesc` andrei ... si am o problema...de ceva timp aproximativ...5 zile..nu am nici un scaun..si am observat ca ` intre fese mi-a aparut o galma...stiti cumva de la ce poate fi ? i`need a answer .. . multumesc`anticipat

membru317710

acum 7 ani

de 1 saptamana m am constipat si am iesit la 4 zile dar parca sa zic asa in doru lelii si nu cu chef de eliminare ,,, ce poate fib ???