CONSTIPATIE

Constipatie

Postata de Marisa 79 cu 12 ani in urma.

BUNA ZIUA ! Tatal meu a suferit in urma cu vreo 14 ani un accident de munca, in urma caruia a ramas intr-un scaun cu rotile.De atunci a avut mereu probleme cu constipatia...In ultimul timp insa, nici un remediu,stiut de noi, nu si-a mai facut efectul.....Desi bea zilnic 2L de ceai,consuma cate un paharel de Activia cu germeni /zi si ia cate 2 pasile de DULCOLAX /zi....toate acestea sunt fara nici un rezultat....Are scaune doar 1data/saptamina chiar si mai rar si cand are iese f.putin.....Tin sa mai mentionez, ca din cauza acestei probleme,are dureri foarte ,foarte mari de spate,uneori chiar insuportabile..VA ROG MULT DE TOT, daca m-ati putea ajuta cu un SFAT in CEL MAI SCURT TIMP POSIBIL,v-as fi recunoscatoare din inima deoarece situatia lui se inrautateste de la o zi la alta.In speranta ca voi primi si eu un RASPUNS cat mai curand,VA MULTUMESC ANTICIPAT si VA UREZ MULTA MULTA SANATATE si DUMNEZEU SA VA AJUTE ! Cu respect,Alina.

Raspunsuri (4)

Andreea, Consultant in nutritie

acum 12 ani

Doresc sa va ajut insa trebuie sa cunosc mai multe informatii,alte probleme de digestie, cum ar fi arsuri, balonari (in afara de constipatie) alimentatie, greutatea..., iar daca as avea unele detalii as incerca sa va ajut...Doresc sa va ajut. Adresa mea de e-mail unde imi puteti scrie mai multe este:[email protected]

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

constipatia insotita de alte fenomene (modificari ale tranzitului,sange in scaun, scadere in greutate, dureri abdominale, balonari) reprezinta un motiv de prezentare la medic.
un regim alimentar va cotine alimente bogate in fibre vegetale:paine integrala, musli, cereale, paine cu tarate, lactate, legume verzi crude sau preparate termic, fructe crude sau preaparate termic, lichide 1500-2000ml pe zi (suc de fructe, ceai, apa).

colnago

acum 12 ani

Pentru inlaturarea constipatiei tatal Dv. poate apela cu incredere la bautura bioactiva Tahitian Noni

Gabriel

acum 8 ani

Daca balonarea e însotita de presiune rectala si dureri lombare se schimba Ecuația..