Constipatie la copil de 10 ani?

Constipatie

Postata de Utilizator11715886859 cu 2 saptamani in urma.

La copil de 10 ani i-am administrat bisacodil de 5 mg la a doua administrare dupa aproximativ 2 ore a aparut dureri in abdomen la nivelul umbilicului. Copilul nu mi-a comunicat, nestiind de acest fap si vazind ca nu se poate duce afara i-am administrat 15 ml de diufalac. Care este ajutor in acest caz?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

E posibil ca copilul sa fi avut o reactie la bisacodil, un medicament utilizat pentru a trata constipatia. De asemenea, diufalac (lactulosa) poate are adesea efecte secundare precum balonarea si disconfortul abdominal.

In acest caz, cel mai bine este sa consultati un medic cat mai repede posibil. Este important sa nu administrati medicamente fara recomandarea medicului, mai ales la copii. Discutati cu medicul despre alimentatia copilului - este posibil sa fie nevoie de o dieta mai bogata in fibre si apa pentru a preveni constipatia.

Tineti minte ca este normal ca tranzitul intestinal sa difere de la o persoana la alta. Cat timp copilul are un scaun macar o data la doua sau trei zile si nu pare a fi deranjat, nu este nicio problema.

In caz contrar, daca observati semne de alarma precum durere abdominala intensa, sange in scaun sau daca copilul nu a avut un scaun mai mult de trei zile consecutiv, este important sa consultati imediat un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/constipatia-la-copii-intre-0-si-11-ani_231
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/remedii-naturiste-pentru-diaree-si-constipatie_9562