Constipatia

Constipatie

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

sunt paraplegica si de 19 ani sufar de constipatie cronica sau rebela.indiferent de ce maninca mereu este la fel.din aceasta cauza am facutfistula intestinala de care nu stiu cum pot sa scap.va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca puteti.va multumesc anticipat

Raspunsuri (15)

Lorena7

acum 16 ani

buna,pot spune ca am aproape aceeasi problema dar nu am ajuns la complicatii,orce as manca este la fel si la mine,asta e decand am nascut de 7 ani,singura problema e ca facusem hemoroizi si asimilam cam tot ce mancam,de 7 ani folosesc ceai antiadipos,se mai cheama chinezesc trei frunze,sub una din denumirile astea se gaseste la farmacie,il folosesc in fiecare seara la culcare,pe mine ma ajutat si ma ajuta mult,sper sa te ajute si pe tine,nu are reactii adverse mi-am consultat si medicul,

emeric2

acum 16 ani

incearca dupa masa de seara sa iei 200 grame iaurt de tara ,si apoi 2 pere moi ,zemoase
bea citeva guri de apa ,si SIGUR ,dimineata vei avea scaun moale
eu am suferit ani de zile de constipatie rebela si numai asa am scapat de ea
tratamentul l-am luat din revista AS
va urez la toti sanatate si numai bine
si zic ,ca MERITA sa incercati ! -acum depinde si de organism
s-auzim numai de bine ,
hahabubu

maria8595719

acum 16 ani

Salut! Eu am luat "Detoxifiant", este de la Dacia- Plant, nu costa mult si e naturist. Se iau 2-3 picaturi intr-un pahar de apa inainte de mesele principale si are efecte foarte bune. Personal am incercat cu "Activia" de la Danone, am incercat si cu laxative de la farmacie, dar desi au efect de pe o zi pe alta, nu rezolva problema.
Succes!

Dorina6899908

acum 15 ani

vezi pe internet COLON CLEANSE,curatitorul de colon,am doua saptamani de cand il iau,este fff. bun,credeam ca nu voi gasi niciodata un remediu pt. constipatia cronica,ai toata incredera,bafta.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am 16 ani si am slabit 4 kg dar am luat sirop lactulose si acum am probleme de fapt am de mult probleme cu constipatia va rog ajutatima

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am splina foarte marita, respectiv 150. Nu stiu ce inseamna si, sincera sa fiu, nici doctorul care mi-a facut ecografia nu stia ce presupune acest lucru. Va rog mult, explicati-mi si mie care sunt cauzele acestei boli si care este tratamentul? Mentionez ca am scoasa fierea de acum 4 ani. O zi buna!

iuliana249

acum 15 ani

buna,eu am avut aceeasi problema cu fetita mea,si i-am dat movicol,nu stiu daca se gaseste in romania dar si-a facut efectul in 2-3 zile ,dar atentie nu trebuie sa fii bolnava de diabet sau de inima,intreaba doctorul mai bine si poti sa intrebi de xylocain,este un anestezic sub forma de gel

comentarii utilizatori

acum 15 ani

din ianuarie 2008 , am scaun cu sange......hemoroizi interni si externi, fisura anala..... in noiembrie 2008 m-am operat pt ca imi curgea foarte mult sange......iar dupa operatie sunt mereu balonata, burta mea mai are putin si plezneste si pe deasupra am multe gaze..... fara ceai de tarate si Lipicol nu pot merge deloc la toaleta......daca nu beau ceai de tarate absolut nimic.... acum sunt programata iar la colonoscopie.... ce analize ma sfatuiti sa fac... endoscopie poate sau ce analize de sange..... Va multumesc pentru rabdarea de a-mi asculta necazul....

comentarii utilizatori

acum 15 ani

nu stiu ce sa mai fac....am scaun o data la 3-4 zile si este foarte rau...ma balonez,imi apar cosuri pe fata si am stari de indispozitie...am tot incercat cu ceaiuri, supozitoare cu glicerina dar degeaba tot asa rar am scaunele...ce pot sa fac, va rog dati-mi un sfat...va multumesc anicipat!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

nu stiu ce sa ma fac cu constipatia nu stiu ce sa mai iau mam saurat sa beau numai ceai de crusin.poate poate cineva sa ma arute.multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

daca se poate diagnostica astmul sau bronsita astmatiforma dupa efectuarea tomografului torace !

comentarii utilizatori

acum 15 ani

De foarte multi ani ma lupt cu constipatia,iar pentru a preveni neplacerile provocate de scaunele rare pe care le am, intodeauna am folosit metode cum ar fi ceaiul de crusin, iaurt cu cereale sau tarate de grau,fructe dimineata pe stomacul gol si apoi o cafea,prune uscate sau o lingurita de ulei dimineata. Ieri am avut un scaun foarte dur si dureros cu sange,si am ramas cu o durere si iritatie in zona anusului.In cursul zilei de azi am mancat cateva prune uscate dupa care am inceput sa ies afara foarte moale (diaree.Nu am mai patit asa ceva niciodata si nu stiu ce sa fac este foarte dureros momentul in care ies afara si pentru cateva minute bune nu am putere sa stau in picioare si nici in sezut la birou nu pot sta asa durere am in zona anusului.
Ce se intampla si ce ar trebui sa fac in acesta situatie?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

asi vrea sa stiu ce remediu are aceasta boala,daca este ereditara?cum se manifesta?va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

nu mai pot sunt constipat nu pot iesi deloc ce sa fac am luat siceai si opastile

silvia

acum 13 ani

Sunt recomandate probioticele pentru constipatie. Biotics sunt printre cele mai bune si isi fac treaba bine. Tatal meu avea probleme si le-a revolvat rapid cu ele.