Constipatia la adulti

Constipatie

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

As vrea daca se poate sami dati un sfat ,in legedura cu constipatie cum se pote regla sa revina la normal tinend cont ca am si glanda tiroida va multumesc .

Raspunsuri (4)

NICUSOR - LAURENTIU

acum 15 ani

Pt constipatie in general e bine sa se consume 5 legume sau fructe (sau in combinatie) pe zi de catre fiecare persoana. Fibra fiind un element care se ia in general din legume si fructe.

Ceea ce a functionat pr mine este suplimentul de Fibra (Fiber). Dar nu stiu daca se poate procura asa ceva in Romania (inafara de iaurturi care contin grasimi chiar daca au fibra).

Fibra & legumele stimuleaza miscarea rezidurilor prin colon descrescand sansele de constipatie.

Manacarurile e bine sa fie cat mai sarace in grasimi si cat mai putina carne. Grasimile contribuie la stationarea reziduurilor in colon.

Mai mult consumul de apa tb sa fie crescut, inclusiv in timpul mesei se recomanda consumul unui pahar de apa.

NICUSOR - LAURENTIU

acum 15 ani

NOTA: sfaturile de mai sus sunt cele pe care le folosesc si functioneaza; nu am pregatire in domeniul medical, deci nu tb considerate ca sfat al medicului.

andrei178

acum 15 ani

Colon Cleanse e foarte bun, regleaza tot traseul din intestinul gros. Dar trebuie luat macar o luna. Multa sanatate!

bita

acum 11 ani

cum sa scap de constipatie