colon iritat

Constipatie Tulburari acizi biliari

Postata de damu.daniel cu 13 ani in urma.

tratament pt colon iritat

Raspunsuri (8)

Geo

acum 13 ani

Terapia naturista te poate ajuta-0722344290

anisoara

acum 13 ani

Buna......Sunt sfaturi si sfaturi ptr colonul iritabil si ce nu este voie sa mancam...asi vrea sa ma ajutati.....ce putem manca???.........Multumesc persoanelor care citesc intrebarile noastre si care ne ajuta in problemele care le avem........:-*

Damu Daniel

acum 13 ani

Am început acum cca 2 säptämâni un regim alimentar care constä în: piept pui fript,peste fript,brânzä uscatä(tare),ou fiert,crenvusti pui,covrigi,pâine friptä,unt,paste cu ton,spaghete,apä platä.Iau si medicamente Ercé flora,Linex, 3 pastile pe zi. Acum mä simt perfect! Inainte aveam diaree de 3 luni! Cam 8-10 scaune pe zi! In special dimineata,dupä ce mäncam iesiam imediat indiferent de orä! Dureri în partea stângä(uneori),îmbalonäri,bolboroseli în stomac,gaze,stare generalä proastä!

Magdu

acum 13 ani

Dupa o operatie de colecistemie,am facut sindromul colonului iritabil. In urma vizitei la medic,mi-a fost dat un regim sever constand in carne de pui,vita,peste (toate fierte), orez,paste,oua tari,paine prajita,aluaturi,gris, porumb si branza uscata.Pestele nu trebuie sa fie conservat in ulei,doar proaspat. Ca si medicatie iau erceflora, colospasmin,duspatalin,mezyn si enterolactis. Recuperarea este foarte lenta,de la 7-8 scaune pe zi am ajuns la 1-2 dar tot diareice. Tratamentul si regimul va trebui tinut 2 luni.Ca si simptome,sunt asemanatoare cu ale lui Damu Daniel. Multa sanatate tuturor !

mari

acum 13 ani

Incearca cu probioticele Biotics. Chiar ajuta.

mirona

acum 13 ani

Da pai e si normal sa ajute tinand cond ca probioticele amelioreaza simptomele colonului iritabil. Eu sufar de boala asta de mult timp dar abia recent am inceput sa folosesc Biotic si se simte diferenta.

tara

acum 13 ani

Din cate stiu eu este foarte greu sa tratezi aceasta afectiune. Pana ajungi la un medic care sa te ajute, dupa cum spuneau si fetele, ia Biotics pentru ca amelioreaza simptomele si imbunatateste starea generala a organismului.

ina

acum 10 ani

scaunele sunt tot diareice pentru ca la diareea cronica datorata acizilor biliari, nu merg pastele , oul, gris porumb nici atat, doar branza uscata , paine prajita , carne sp***a la gratar sau fiarta , merge mai bine fiarta, apa fiarta si racita doua luni de zile, fara probiotice din tot felul de vagine si intestine (din asta sunt facute probioticele ).