colon iritabil

Constipatie

Postata de scoica_80 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! in urma unei colonoscopii am fost diagnosticat cu colon iritabil si un inceput de hemoroizi. Doctorul mi-a recomandat tratament cronic cu ibutin 300(7 zile cate 2 comprimate pe zi,unul dimineata si unul seara,si dupa ,cate un comprimat dimineata,tratament cronic).Vreau sa precizez k iau acest medicament in fiecare zi de vreo 2 ani si ma simt foarte bine. Este vreo problema sa il iau atata timp,sau pot sa il iau in continuare. vreau sa precizez ca inainte sa iau ibutin 300 nu puteam sa mananc nici o leguma sau vreun fruct crud pt k imi provocau diaree,insa acum pot sa mananc absolut orice,si nu mai am nici o problema pe toata durata zilei.Astept raspuns si multumesc anticipat!!

Raspunsuri (2)

geo

acum 12 ani

Cauzele problemelor tale au fost numai de ordin strict digestiv si/sau de natura emotionala : stres, nervozitate, panica, insomnii etc. Motivul acestei intrebari este ca , se pare, 99% din cauzele colonului iritabil au ca sursa stres-ul. Pe langa Ibutin ai mai fost tratat, separat, cu altceva pentru stres sau la tine nu a fost cazul ? Multumesc pentru ca ai postat acest articol care-mi este de mare folos pentru ca sunt disperat si astept cu nerabdare un raspuns de la tine.Sanatate

Ginaa

acum 12 ani

Colon iritabil - cu constipatie. Regim: fasole verde congelata cu ulei, arpacas fiert, supe de legume, peste, carne in care se pune 1 - 2 cartofi la fiert, ardei copti cu ulei, fulgi de ovaz fierti cu apa sau lapte, pireu de cartofi, fructe coapte. Se mananca o data sau de doua ori pe zi cand ti- e foame. Nu prajeli, cafea, mancare fierbinte, sarat, cruditati, nu se mananca seara ! Pentru diaree ceai de menta, supe, morcov, orez.