Cat timp luam probiotic?

Constipatie

Postata de Iuliana143 cu 12 ani in urma.

Imi poate spune cineva cat timp se poate lua probiotic? am o candidoza bucala si ma gandeam sa incep sa iau niste probiotic,dar nu stiu pentru cat timp trebuie luat.Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Pentru un tratament corect al candidozei bucale, ar fi bine sa apelati la medicul dermatolog, poate fi necesar un tratament antimicotic.
Factorii ce favorizeaza aparitia candidozei sunt unele medicamente permit ciupercilor sa se inmulteasca (antibiotice, contraceptive orale (pilulele); medicamente ce scad capacitatea de aparare a organismului, precum corticosteroizii), un sistem imunitar deficitar, pacientii cu diabet zaharat, cu xerostomie, igiena orala precara (la cei cu proteze dentare).