Cat dureaza durerea post-operatorie pt operatia de cancer de colon si anus contra naturii?

Constipatie

Postata de ElenaM cu un an in urma.

Dragii mei,

Apelez la acest forum si va multumesc pt orice raspuns.

Tatal meu a fost operat de cancer de colon si i s-a pus un anus contra naturii permanent. Au trecut 5 zile de la operatie, el este inca la spital si are dureri cumplite.

Momentan nu sunt permise vizite la respectivul spital, asa ca il sun zilnic, si parca zi de zi imi pare mai slabit, durerea se accentueaza in loc sa descreasca. Medicul la vizita i-a spus: Rabdare. De mancat abia mananca, spune ca il doare pieptul chiar si cand inghite. Nu prea poate nici sa doarma de dureri.

Este normal sa nu i se dea calmante mai puternice la spital? Si ca 5 zile dupa operatie durerile sa fie insuportabile, si nu poate manca?

Tare mi-e teama ca nu va mai avea putere sa se refaca, daca durerea continue in acelasi grad.

Va multumesc mult!

Raspunsuri (1)

RoxanaS.

acum 4 luni

Vă rog frumos îmi puteți spune evoluția tatălui dumneavoastră, în aceeași situație sunt cu mama, la o lună după intervenție simt ca o pierd. O doare în piept, rămâne fără aer, este conectată în permanență la oxigen. Vă mulțumesc!