burtica

Constipatie

Postata de treizecisitrei cu 13 ani in urma.

pot administa debridat sirop in acelasi timp cu sumetrolim la un copil de doi ani si jumatate - sumetrolim pt un nasuc infudat si devridat pt burtica.astept raspuns dela un specialista dace se poate.multumesc frumos

Raspunsuri (2)

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Da, puteti administra cele doua medicamente concomitent. De preferat, debridatul inainte de mese, iar antibioticul dupa masa (daca antibioticul a fost prescris de medic).

simona panturu

acum 13 ani

buna seara,baietelul meu de 2.7 ani a avut 2 zile diaree si febra foarte mare ajungand chiar si la 41. i-am administrat nurofen si panadol pentru febra,iar pentru diaree,care a debutat cu cateva scaune cu sange, i-am administrat smecta si biotics baby.a doua zi de diaree a fost fara sange,insa in urma rezultatelor exemenului coproparazitologic,am constatat ca diareea nu era produsa de nici un parazit ori giardia. pentru sangele din scaun am primit rezultatul hemoragie oculta in materiile fecale , pozitiv. diareea in sine a durat doar 2 zile. a treia zi scaunul era legt dar iarasi au aparut firicelele de sange in el. acum suntem la a 5a zi, scaunul este moale dar tot are un miros urat, diferit decat celde obicei. ce e de facut in cazul acesta? care ar putea fi cauza pentru sangele din scaun? ca am mers la pediatru care nu a stiut sa-mi spuna ce are.mentionez ca alimentatia a fost regim diareic. va multumesc.