buna

Constipatie

Postata de Corinavelea cu 10 ani in urma.

buna ..ma numesc Ina am 23 de ani si am o intrebare eu fac scaun o data pe saptama si in ultimu timp am observat cand fac curge sange desi eu fac foarte greu uneori simt cum ma zgarie va rog sa mi dati un sfat se poate sa am hemoroizi sau cancer/?

Raspunsuri (12)

FreeStyle11

acum 10 ani

Nu stiu ce mananci daca faci doar o data pe saptamana.Dar daca ai facut cu sange ar fi bine sa te prezinti la doctor.Daca zici ca te zgarie e posibil sa se fi zgariat anusul.Totusi tu ai constipatie daca faci asa de rar si de aia scaunul iese greu si te zgarie.Poti lua niste laxative ca sa faci in fiecare zi si nu va mai iesi asa de greu.Daca vrei la medic poti sa te duci poate ai alta problema.Si mananca fructe si legume in fiecare zi, ca te ajuta sa ai un scaun regulat.

Diana Muron

acum 10 ani

Sigur ai hemoroizi de faci scaun cu sange. Mergi la medic si fa-ti o programare la o colonoscopie sa vezi exact ce probleme ai. Dereglari de genul am patit si eu, de obicei dupa ce luam ceaiuri sau pastile de slabit. Medicul mi-a sugerat sa fac bai cu galbenele si sa consum zeolit lichid de 3 ori pe zi.

Nicu56

acum 10 ani

O cura de cel putin 30 zile cu tarate de grau sunt convins ca te poate ajuta. Este o metoda foarte la indemana. O alta este cu ajutorul Gelului de aloe vera de la Forever Living Products. 0766599113

Corinavelea

acum 10 ani

multumesc ptr raspuns,eu mananc mai mult uscaturi ..ciorbe supe deloc poate si de asta

Adrienne

acum 10 ani

Confirm eficienta taratei de grau, un tratament atat de ieftin si la indemana oricui, doar un pic de vointa..........Din cauza alimentatiei, daca nu vei rezolva problema constipatiei nu vei putea sa rezolvi nici celelalte probleme cum ar fi [ acum ] , hemoroizii interni iar mai tarziu, unele complicatii mult mai grave, de care acum te ingrozesti. Deci, incearca sa-ti schimbi obiceiurile alimentare si sa consumi tarate de grau pentru fibre si reglarea tranzitului intestinal, plus un minim de 2 l de apa pe zi. Laxativele se folosesc doar pentru o perioada de maxim doua saptamani, altfel iti distrug colonul.

Corinavelea

acum 10 ani

tarate de grau ..dar imi puteti spune si cum sa le iau ..si sunt bune cele din supermarket sau trebuie din piata?multumesc frumos

Adrienne

acum 10 ani

Pungi de 250 g de tarate de grau de la SanoVita, sa nu fie in combinatie cu altceva, tarate romanesti. Sunt foarte fine si curate, nu ca cele din piata. Pentru inceput [ eu iau asa de 4 ani, zilnic] de doua ori pe zi, indiferent de ora, se pun intr-o cana 3 linguri de tarate ,se completeaza cu apa,se amesteca si se bea......se consuma 2 l de apa pe zi. Se pot pune si in orice fel de mancare, suc, ceai ,iaurt, cu conditia sa nu fie fierbinti caci se distrug vitaminele si mineralele. Taratea de grau este f. bogata in vit. si minerale. Citeste ! Sa nu te astepti sa-si faca efectul ca un laxativ obisnuit .Tranzitul incepe sa-si revina cam dupa cateva zile. Va fi un scaun de consistenta normala si cu regularitate.

Corinavelea

acum 10 ani

multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Foarte probabil aveti hemoroizi anali sau fisura anala. Pentru confirmare, puteti consulta medicul chirurg.
Constipatia trebuie rezolvata prin dieta.

Corinavelea

acum 10 ani

voi merge desi imi e foarte frika

Constantin Dumitrita

acum 10 ani

am auzit si eu ca zeolitul lichid este bun pentru asa ceva. De unde se poate achizitiona?

Corinavelea

acum 10 ani

Multumesc celor care mi au zis de taratele de grau sunt foarte bune si iaurtu activia ...akum am scaun zilnic si nici nu mai fac cu sange ..nu cred k am avur hemroizi ..probabil doar cum faceam rar si greu