A mai scăpat cineva de colon iritabil?

Constipatie

Postata de Utilizator11567487379 cu 4 ani in urma.

Salutare!
Am colonul iritat de 3-4 ani și am încercat o groaza de remedi medicamentoase sau naturiste chiar și dieta dar nu au dat nici un rezultat .....la început era foarte rău cu atacuri de panica, amețeli, deshidratare, 10-12 scaune diareice pe zii....o grămadă de stress. Atunci am luat xanax și încă ceva și m-am mai liniștit ..
Sunt in Anglia și doctorul urmează să îmi facă o colonoscopie și după a spus că mă dă pe mana unui doctor dietolog dar mie că nu o să funcționeze...am comandat de pe ebay iar o groaza de medicamente care ar putea ajuta dar nimic nu e sigur.
Îmi puteți spune va rog, cine a scăpat cum a făcut-o ? Mulțumesc
Ce mă deranjează e diareea, trec cu vederea durerea care e chiar suportabila și bolborosismele că na cu alea te plimbi liniștit dar e extraordinar de stresant sa te ia diareea pe drum fiind conștient că nu ai o baie portabila după tine...

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/simptomele-si-tratamentul-tulburarilor-de-anxietate_16485

Utilizator11579623703

acum 4 ani

Și eu sufăr de colon iritabil, dar la mine nu diaree e problema ci constipația și balonarea... Iau duspatalin și după ce mănânc digenzym plus sau kebene... Din păcate nu prea am rezultate... Ma chinui de vreo 3,4 ani...