urgent! va rog sa-mi raspundeti

Constipatia si diareea copilului

Postata de exelero cu 10 ani in urma.

bunica mea n-a avut scaun de 6 zile.are 85 de ani,acum 4 saptamani a fost operata cu fracuta de col femural+mana.acum 1 saptamana a fost externata de la chirurgie-avea dureri mari de colon,era constipata.i-au dat o gramada de perfuzi,injectii,manitol20%-aceasta i-a pornit diareea..analizele care i s-au facut au fost bune,si-anume: tomografie,analize de sange,colonscopie (nu s-a putut face colonoscopie totala,medicul a spus ca n-ar fi rezistat), radiografie cu bariu (organismul nu i-a acceptat bariul,degeaba a turnat asistenta,ca n-a intrat,la fel si cu clisma.nu inteleg de ce nu au intrat).au lasat-o acasa.de 6 zile n-are scaun, i-am dat supozitoare cu glicerina, ulei de ricin, lactuloza, glucoza 5%...de la nimic nu-i vine scaunul.urina are,dar e inchisa la culoare si miroase urat,parca ar fi scaun.a avut si infectie urinara in timpul cat a fost la ortopedie,i-am administrat atunci tratament,i-a trecut.parca are prea multa urina la cat de multe lichide bea si la cat mananca.e posibil ca scaunul sa se fi inp***at atat de tare si sa iasa prin urina? (poate e o intrebare p***a,dar nu mai stiu ce sa cred) l-am sunat pe chirurg si a spus ca daca nu vomita sau n-are dureri de stomac,totu-i in regula. dar ma intreb atunci unde e scaunul care trebuia eliminat dupa 6 zile de mancat destul de bine (la varsta si greutatea ei- aprox. 35-40 kg)?nu se plange de dureri,greata sau ceva...dar stiu ca daca nu se elimina scaun,toxinele raman in corp si situatia se poate agrava.
va rog sa-mi dati niste raspunsuri.

Raspunsuri (8)

buna

acum 10 ani

scrie-mi un email pe yahoo la zane_bu_ne (eliminand insa linutele din nume) si iti spun ce sa faci ca sa o ajuti pe bunica, caci constipatia asta a fost cauzata de fapt de medicamente si medicii nu recunosc asa ceva.

kiko83

acum 10 ani

Buna!Bunica mea are 90 de ani si dupa ce si-a fracturat piciorul a ramas la pat.Sunt zile intregi in care nu iese,mai mult de 6 zile.Si nici la ea nu merg uneori nici pastilele laxative,nici supozitoare,nici clisma.
Bunica ta merge?Incearca sa-i pui carpe calde la burta si sa-i faci masaj si cat mai multe lichide.

exelero

acum 10 ani

cu ajutor merge pana la baie sa se spele pe maini,pe fata...o tin la subrat si merge schiopatand dintr-o camera in alta,atunci o asez,se odihneste un pic..nu umbla mai mult de vreo 5 minute pe zi.problema noasta cea mare e constipatia

sefu sefu

acum 10 ani

sfatul meu e ca daca ai incercat cu toate felurile de medicamente si multe altele si nici un rezultat na eliminat scaunul atunci nu tia mai ramas decat o singura solutie de facut . ar trebui sa incerci ca sai introduci incet mana tu in cur ca sa vezi poate e ceva pe intestin undeva e scaunul dar bagandui mana inp***aasa poti sa o ajuti sa scoti cate putin afara .poate pare ciudat dar incearca si apoi o sa vezi ca isi va reveni facebokul meu este sefu sefu
[email protected] sa imi povestesti rezultatul

exelero

acum 10 ani

am reusit pana la urma cu Dulcopic (picaturi)..dar de la sine,nu merge

sefu sefu

acum 10 ani

exelero ai incercat cum tiam zis eu in mesaj poate asa isi da drumul dupa ce faci ce tiam zis eu

sefu sefu

acum 10 ani

exelero si eu am avut problema de genul bunici tale pot sa te ajut sa iti dau explicati dar daca ai facebook sa vb e mai bine caci aici vad multi pe fb vb doar noi si o sa te ajut cu problema ta trimitemi cere de prietenie pe fb la adresa acesta de email [email protected] contacteazama urgent

Lory Carcu

acum 10 ani

dragilor, pentru constipatie recomand tuturor persoanelor sa foloseasca zeolitul sub forma lichida cu DHQ. E AUR PENTRU ORGANISM!! Imi pare rau ca nu l-am descoperit mai repede!!!