Tratament pentru diaree

Constipatia si diareea copilului

Postata de .mokutza. cu 13 ani in urma.

Buna seara, am o fetita de 9 luni si de 5 zile are diaree , scaune apoase de 4-5 ori pe zi , am fost la medic dar dupa tratament parca nu se vede nici o ameliorare , de astazi am inceput sa-i dau si smecta in paralel cu ceea ce a prescris medicul . Fetita inca mai este alaptata si nu refuza laptele si nici mancare ...mar copt cu paine prajita ,orez ,pasta bianca....de baut i-am dat apa si ceai cu saruri minerale. Daca cineva poate sa-mi dea vre-un sfat ce pot sa mai fac ?....Va multumesc.

Raspunsuri (2)

dumitrita_v

acum 12 ani

Buna , fetita mea acum de 7 luni si jumatate a facut intoleranta la laptele de vaca pe la 2 luni desi alimentata la san .Asta pentru ca eu am cam baut in exces lapte de ala gras de la piata.A inceput sa-mi regurgiteze in jet sa se umfle la burtica si sa refuze sa manance.Am mers cu ea la spital si acolo imi spuneau ca e constipata ... in fine un infern a fost pentru noi , pentru ca ziceau ca are o portiune a colonului fara terminatii nervoase . Am acceptat sa-i fecem irigografie si colonul a iesit normal dimensional si uniform.De frica ca ar fi constipata (desi fetita nu a avut nici macar o zi fara scaun sau nici un scaun nu a fost dur)i-am dat o cantitate apreciabila de ceai de musetelpreparat ca pentru adulti. La un moment dat mi-am dat eu seama ca ar fi intoleranta la laptele de vaca pt am probat de cateva ori la rand si de fiecare data aceleasi simptome, ca cele de mai sus.Dar de cand i-am dat ceai de musetel nu am mai vazut un scaun normal la copilul meu pana la 7luni cand in urma unui tratament homeopat a inceput scaunul sa prinda consistenta....poate pare o nebunie dar imi venea sa dansez in jurul pempersului ca un salbatic in jurul prazii. Asta ni s-a intamplat noua si sper sa va fie de folos povestea noastra . Mergeti cu incredere la homeopat si multa sanatate sa va dea Domnul.

mirela as medical

acum 10 ani

incearca si dai copilului tau hidrasec se da in functie de greutate