scaun negru

Constipatia si diareea copilului

Postata de mariadavid cu 7 ani in urma.

buna seara.baietelul meu de 2 ani a facut diaree 4 zile si a fost pe regim. acum insa face scaun negru urat mirositor si putin mai tare. as avea motive de ingrijorare si care ar fi motivul pt care scaunul e negru? se poate din cauza alimentatiei din perioada regimului? ceai de menta a baut mult, sticksuri mere coapte.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 7 ani

Dupa cum relatati evolutia acestor simptome ( pe fondul unor scaune diareice si cu regim de protectie) scaunul a devenit consistent,dar cu o tenta de culoare neagra, nu ar trebui sa va alarmati,! Totul se va normaliza odata cu revenirea la regimul anterior imbolnavirii ! Daca in cadrul regimului antidiareic, a mancat si afine sau alte preparate ( chiar si ceaiuri) intens colorate,sau daca a primit si comprimate cu fier,scaunul ar putea avea aceasta culoare, tranzitorie ; Daca ar fi o componenta hemoragica , secundara unor ulceratii , pe mucoasa intestinului din zona superioara ( posibila intr-o diaree ),iarasi se poate vindeca in convalescenta ; Daca scaunul persista cu acest aspect,prelevati un fragment intr-n recipiet sau o cutiuta si prezentati-l la un laborator de analize unde vi se va spune dacascaunul prezinta urme de sangerare( hematii macerate ) pentru linistea d-vs !
Sanatate