scaun cu mucus urat mirositor

Constipatia si diareea copilului

Postata de membru283678 cu 9 ani in urma.

scaun cu mucus urat mirositor de 4-5 ori p zi..baietelul are doar 6luni si trei saptamani..la 6luni avea8kg400iar acum are 8kg200.ii dau debrida,i un praf ca sau co carbonic cu ceai de menta,linex si doar nan cu cereale de 4zile.c sa fie,din c cauza?

Raspunsuri (4)

eva40

acum 9 ani

parerea mea este ca are o micoza si alimentatie necorespunzatoare. Oare cat timp a primit lapte de mama? De cate ori a primit medicamente????

Va rog sa va uitati pe fisa copilului la grupa de sange,e important sa stim.

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna seara.
Sugarul a scazut in greutate, deci trebuie identificata cauza enterocolitei. Sunt necesare investigatii din scaun: coprocultura, ex.coproparazitologic, coproantigen pentru rotavirus/adenovirus +/_ hemoleucograma, examen sumar de urina. Dieta este foarte importanta, deci se recomanda formula delactozata de lapte (Nan delactozat), orez fiert si pasat, morcovi fierti si pasati, ceai de menta indulcit cu glucoza pulbere. In cadrul medicatiei trebuie asociat Hidrasec plicuri a 10 mg, 3x1 plic/zi sau Smecta 2-3x1/2 plic/zi. Discutati cu medicul de familie cu privire la evolutia si tratamentul copilului. Multa sanatate!

oprisan florentina

acum 8 ani

Cata a avut la nastere?

Elena

acum un an

Buna bebelusa mea are 2 luni si 3 saptamani si are scaunul de culoare verde si un miros foarte urat .si imi face temperatura 39