scaun cu mucus la copil de 5 ani jumate

Constipatia si diareea copilului

Postata de roberta66 cu 12 ani in urma.

va rog ajutati-ma...fetita mea de 5 ani jumate are scaune moi cu mucus,de doua zile zice ca o doare burtica,azi a avut 3 scaune cu mucus..saptamana trecuta a avut tratament cu antibiotic AMOKSIKLAV,IBALGIN,EURESPAL,MUCOSIN CU MIERE- a fost racita si a avut febra 39,5 care a trecut dupa 3 zile...acuma dupa tratament mai tuseste(tusa productiva) cate una si ii mai curge nasul.va rog sa imi raspundeti daca trebuie sa ma ingrijorez pentru scaunul cu mucus si ce tratament se poate administra???este cazul sa o duc la medic???

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu va ingrijorati ! Tratamentul pe care l-a primit pentru raceala i-a modificat echilibrul florei intestinale ( flora saprofita din intestin ),determinand scaune moi si chiar cu mucus.si care se va rezolva in urmatoarele zile cand Flora ( microbii ) se vor reechilibra. Introduceti morcovi si orez in alimentatie , banane si branza de vaci.

radu

acum 11 ani

dar la un bebelus de 2 luni e un semn de ingrijorare cu mucos in scaun, a avut dearee si a luat tratament, acum diareea a trecut dar face scaunele cu mucos. va rog un raspuns. va multumeac

dana

acum 10 ani

buna..am si eu o fetitza de 3ani jumate si de cateva zile zice ca o doare burtica..multi ziceau k poate is viemisori... dar nu o doare in zona buricului...sau alte semne..si am observat ieri la olita niste mucus asa ca albusul de ou...si mai are senzatii de voma..dar nu vomita vine doar un miros urat.. ciudat ca si cum ar fi vomitat deja..astept un raspuns va rog frumos..e ceva de ingrijorat sau??ce pot sa ii dau fara sa ma mai duc la medic?