problema

Constipatia si diareea copilului

Postata de crismisu cu 12 ani in urma.

buna ziua ma numesc cristina si am o fetita de 2 ani si doua luni am dus-o la tara la parinti si nu stiu ce se intampla iese foarte greu cu scaunul la doua zile face dar la inceput cand iese face cu sange s-a intamplat de vreo doua ori sa faca asa nu este normal nu-i asa mananca foarte mult lapte de vaca am citit undeva ca si acesta poate cauza constipatia as vrea o parere inainte sa o aduc in oras la medic mulumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Sigur, laptele si branza favorizeaza constipatia >
In lapte sa adaugati fulgi de ovaz ( nu orez) alternativ cu mamaliguta , pastrati supa de zarzavat , piureurile de legume , multe fructe ( prune, caise ,piersici pere struguri )
lichide suficiente . Adaugati si un supozitor cu glicerina la 2 zile in perioada aceasta.
Probabil de la scaunul tare ,de constipatie , a facut o fisura anala . Nu trebuie sa va alarmati , faceti toaleta regiunii cu apa si sapun,eventual aplicati si o crema local